Министър-председателят Кирил Петков ще бъде на посещение в Баку на 21 и 22 юли, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. В рамките на визитата си премиерът ще проведе среща с президента на Азербайджан Илхам Алиев.
Основна тема на разговорите, в които ще участват и енергийните министри на двете държави, ще бъдат сътрудничеството в областта на енергетиката и възможностите за допълнителни доставки на азерски газ в България, извън тези, които вече са договорени във връзка с новия интерконектор Гърция-България (IGB). Строителството на междусистемната газова връзка приключи само за 6 месеца след повече от десетилетие от началото на проекта.
България е един от трите получателя на азерски газ в Европа и за страната ни Азербайджан е важен партньор в постигането на реална диверсификация на енергийните доставки, е позицията на българския министър-председател Кирил Петков.
В началото на седмицата председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подписа Меморандум за разбирателство с Илхан Алиев, което предвижда удвояване на газовите доставки за ЕС до 2027 г. Още през тази година доставките ще се увеличат от сегашните 8 млрд. куб. метра годишно до 12 млрд. куб. метра, поясни след церемонията Фон дер Лайен. През 2027 г. те трябва да достигнат поне 20 млрд. куб. метра годишно.
Газът от Азербайджан достига до Европа през Южния газов коридор - газопроводите TANAP и TAP. Първите доставки влязоха в ЕС в края на 2020 г. През това направление и България получава газ от находището "Шах Дениз ІІ" в Каспийско море. Страната ни договори доставката на 1 млрд. куб. метра газ от Азербайджан, с който да диверсифицира руските доставки.
След спирането на газа от "Газпром" обаче засега това е единственият ни дългосрочен договор за доставка на природен газ. Той задоволява около 1/3 от потреблението на страната. В момента останалите количества се осигуряват чрез договорки всеки месец - през юли "Булгаргаз" ще включи в микса си газ от шест доставчика.
Новата газова връзка с Гърция IGB ще влезе в експлоатация най-късно до октомври, гарантира преди дни изпълнителният директор от българска страна на проектната компания ICGB Теодора Георгиева. Тя уточни, че проектът чака Акт 16 и се водят интензивни преговори с ДНСК за ускоряване на сроковете. От гледна точка на регулаторите и Европейската комисия новата газова връзка може да заработи от 1 август, допълни председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров.
Новата връзка може да осигури цялото потребление на газ за България, коментира Тодоров.
Миналия месец планираното посещение на Кирил Петков в Азербайджан беше отложено поради решението на премиера да присъства на гласуването в Народното събрание на актуализацията на бюджета, както и да покаже подкрепата на правителството за председателя на Народното събрание Никола Минчев при гласуването на оставката му.
В Баку освен двустранната среща между премиера Петков и президента Алиев, програмата предвижда още разширена среща между делегациите от двете страни, както и работна вечеря за българската делегация, давана от президент Алиев в дома му. Ще се проведе също работна среща на министър-председателя Кирил Петков с представители на Българо-азербайджанската търговско-индустриална палата и с председателя на парламентарната група за приятелство между Азербайджан и България.


БАБХ засилва контрола върху транспортирането на живи животни през лятото
Радев: С общи усилия ще направим качествен скок в развитието на модерна икономика и инвестиционна сред
Над 68 000 са подадените декларации от фирми в НАП Варна
Хванаха 500 кг нередовно месо и животински продукти в месопреработвателно предприятие в Хасково
Спипаха редица нарушители по пътищата из Варненско
Новините в развитие
AI и електромобилите затрудняват планирането на електроенергията в Китай
Великобритания залага на AI и дронове в плана си за финансиране на отбраната
Ще успеят ли ЕС и Китай да се разберат до октомври
Ерика Тай: Всички чакат новите мерки в Китай
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
МОН: Интерактивна карта на училищата в София и пътеводител за кандидатстване след 7 клас
Хванаха пияна жена, шофирала крадена италианска кола
РЗИ - Бургас: Морската вода е чиста въпреки сигналите за мазут
6-годишно пострада при катастрофа край радневско село
СГС отхвърли иск за конфискация на имущество за над 23 млн. лв. от Брендо
преди 3 години След като ни заля с евтин втечнен газ, сега ще ни удави в още по-евтин азерски газ. А нашите предприятия каквито са неориентирани, искали да пестят 15%... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ше бръмне ... току виж някоя вувузела помогне в преговорите ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Преговори едва ли , те преговарят от около 8 месеца . Най-вероятно заключителни щрихи и официално ще обявят изпълнението в пълен обем с горница някаква . По-скоро политически ход на Петков , изпреварващ служебният премиер назначен от резидента ... :))) ... Лошо нема с малко ПР преди изборите ... Ленчето ще бръмне ли и тя до там ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар