Акционерите на руския енергиен гигант „Газпром“ подкрепиха най-голямото в историята на Русия изплащане на дивидент на обща стойност 1,208 трлн. рубли (21 млрд. долара), съобщава Ройтерс.
Решението е било взето на извънредно общо събрание на контролирания от държавата газов гигант в петък.
Акционерите са подкрепили междинен дивидент в размер на 51,03 рубли (0,8921 долара) на акция, заяви газовият производител в регулаторни документи.
Общата сума е най-голямата в корпоративната история на Русия.
Акциите на „Газпром“ първоначално поскъпнаха с около 5% след новината, преди да обърнат посоката си и да се търгуват с понижение от около 2% на фона на по-широк спад на борсата в Москва сутринта.
Акционерите на „Газпром“ през юни неочаквано решиха да не изплащат дивиденти от миналогодишната печалба, което се случи за пръв път от 1998 г. насам.
Дивидентите предлагат на инвеститорите на дребно начин да спечелят в момент, когато западните санкции удариха стойността на руските компании.
Брокерската фирма „ВТБ Мои Инвестиции“ заяви, че инвеститорите на дребно може да осребрят около 144 млрд. рубли от дивидента.
„Очакваме дивидентът за втората половина на 2022 г. да достигне 10,3 рубли (на акция) с дивидентна доходност от 4,7% заради спада на износа“, заявиха от там.
Износът на газ от „Газпром“ за Европа – ключов източник на приходи, се свива на фона на санкциите на Запада срещу Русия. Способностите за износ на газ от страната бяха сериозно ударени тази седмица след щети по газопроводите „Северен поток“.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
преди 3 години До: khao Ще облажи друг път..Той е гражданин на вражеска държава и няма да получи.А иначе, ще плащат ми, как няма, зер бюджета на федерацията взе да се задъхва, 350 млрд рубли дефицит само за август, и това при рекордните цени на енергоизточниците..Смятай какво ги чака занапред, когато започне неизбежното им поевтиняване , минималният износ на природен газ и когато започнат да се усещат в пълна сила последиците от санкциите и масовото бягство на стотици хиляди активни руснаци от страната... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ехеее, импа ще облажи... ама трябва да иде на място да си ги вземе заедно с пушката и оръфаната ушааанка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар