Повече от половината газ, който се намираше в двата газопровода - "Северен поток 1" и "Северен поток 2", вече е изтекъл във водите на Балтийско море, след като по-рано през седмицата двете съоръжения бяха засегнати от взривове, причините за които още са неизвестни. Това информира ДПА, позовавайки се на изявление на Датската енергийна агенция, цитирана от БТА.
При скоростта, с която газът се изпуска от двата газопровода, по които общо има три теча, се очаква те да останат празни в неделя, каза ръководителят на агенцията Кристофър Боцау.
Според изчисленията на датската агенция въздействието върху климата от изтичането съответства на около една трета от общото въздействие върху климата на Дания в продължение на цяла година. Изтичащият газ е предимно метан.
Въпреки това няма конкретен здравен риск за населението, както и за жителите на остров Борнхолм в Балтийско море, допълва агенцията.
Дания, Европейският съюз и НАТО изразиха убеждението си, че тръбопроводите вероятно са били повредени при умишлен акт на саботаж.
На този фон норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре изрази готовността на страната си да защити своите петролни и газови инсталации след предполагаемия саботаж.
"Въпреки че няма конкретна заплаха, сега сме особено фокусирани върху сигурността", каза той, след което добави, че индикациите, че това е умишлен акт, стават все повече.
Напоследък, особено през септември, край офшорни инсталации са били забелязани повече дронове от обичайното и инцидентите се разследват от полицията.
Норвегия ще задейства армията си в защита на своите петролни и газови инсталации срещу евентуални саботажи, каза Стьоре.
Страната вече е най-големият доставчик на газ за Европа, както и водещ световен доставчик на петрол. Тя има над 90 офшорни петролни и газови полета, повечето от които са свързани към мрежа от газопроводи, разпростираща се на близо 9000 километра.
"Армията ще бъде по-видима край норвежките петролни и газови инсталации", като на атаките ще бъде отговорено "съвместно с нашите съюзници", допълни премиерът на страната, която е член на НАТО.
По море ще бъдат изпратени кораби на флота, които да защитават офшорните съоръжения, докато на сушата полицията ще засили присъствието си, уточни той.


„Диаметрална безтегловност“ събира живопис и графика в нова изложба във Варна
ДБ: Кабинетът "Радев" отклонява България от европейския консенсус, искаме незабавна адекватна позиция
ПБ увериха за самолетите: Получили сме гаранции от страна на САЩ
Зеленски смени главнокомандващия на украинската армия
Новият екодизайн за мебели ще излезе по-скъп за планетата и потребителите
Депозитната система спестява над 70% от еднократните чаши на фестивали
Борис Петров: В бюджета липсва амбиция за затягане на разходите
Франция забрани социалните мрежи за деца под 15 години
Петролът мина $90 за барел, след като Тръмп охлади перспективите за преговори
Много скоро колата сама ще решава дали може да я карате
Най-здравата батерия за EV след 100 000 км не е на Tesla
Land Rover изненада с нестандартен модел
Как да изберете употребяван автомобил с DSG
Това Audi A8 се задвижва от сгъстен въздух
Колман Доминго подготвя игрален филм за принцеса Тиана
Арестуваха трима за побой над спасител на басейн в Хасково
Любослав Костов: Чупят под масата КТ, това е законодателно бракониерство
Валентин Петров с подробности за шофьора, дърпащ райски газ
Хванаха котка, дилър на наркотици, в руски затвор