fallback

Цената на газа в Европа доближава още едно дъно - 30 евро за мегаватчас

През април ЕС е внесъл рекордни количества втечнен газ, сочат изчисления на Bruegel

15:43 | 15.05.23 г. 6

Цената на газа приближава още едно дъно - 30 евро за мегаватчас, на фона на пълните до малко над 63% от капацитета си газохранилища в Европа. Тези обеми са рекордни за това време на годината. Отоплителният сезон в Европа приключи в началото на април и оттогава повечето европейски страни нагнетяват газ.

България не прави изключение - справка в сайта на Gas Infrastructure Europe (GIE) показва, че към 14 май газохранилището в Чирен вече е пълно до почти 83% от капацитета си. През изминалата зима България, както и повечето европейски страни, не ползваха активно запасите си заради необичайно високите температури и достатъчните количества втечнен газ, които получиха. Страните се въздържаха да ползват този газ и заради високата му цена - той беше нагнетен през лятото и есента на 2022 година, когато на TTF беше достигнат рекорд от около 350 евро за мегаватчас. 

Сега, въпреки хладната пролет, цената на газа в Европа върви стръмно надолу. В петък (12 май) търговията на нидерландската борса TTF затвори при малко под 33 евро за мегаватчас. Днес (15 май) тенденцията за спад продължава.

През април страните от ЕС са внесли рекордни количества втечнен газ, е видно и от изчисления на института Bruegel, базирани на данни от Bloomberg. Според тях 27-те държави от общността са купили общо над 12 млрд. куб. метра втечнен природен газ, като основен доставчик е САЩ (6,6 млрд. куб. метра).

 

Русия е доставила 1,6 млрд. куб. метра втечнен газ за европейските страни през април. Вносът на руски тръбен газ се сви до минимум през 2022 година в месеците след началото на войната в Украйна. В момента страните от ЕС получават тръбен газ само през Украйна и "Турски поток". "Газпром" използва съвсем ограничено капацитета на транзитната мрежа на Украйна - в последната година до около 40 млн. куб. метра на ден.

Данните за транзита през Украйна са на оператора на мрежата ГТС "Украйна". От началото на годината "Газпром" засекрети данните за износа и добивите на газ, които преди предоставяше на всеки 15 дни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:44 | 15.05.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още