fallback

Потреблението на електроенергия в ЕС се срива до 20-годишно дъно

Периодите с нулеви или отрицателни цени на тока в Германия и Нидерландия се увеличават през полугодието

10:48 | 19.07.23 г. 17

Потреблението на електроенергия в Европейския съюз (ЕС) е на най-ниското си ниво за последните 20 години, сочи последният доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Очакванията са, че през тази година ще има спад от 3% въпреки рекордния брой електромобили и термопомпи. В същото време обаче енергийно интензивното производство в Европа още не се е възстановило от спада през 2022 година, когато много заводи спряха работа заради рекордните цени на енергийните продукти.

Всъщност такава е тенденцията сред развитите икономики в световен мащаб - в САЩ потреблението се свива с 2%, а в Япония - с 3 на сто.

Това означава, че в световен мащаб търсенето на електроенергия през тази година ще се повиши с малко под 2% след ръст от 2,3% през 2022 година, прогнозира още МАЕ. Средно в периода 2015-2019 година потреблението на електроенергия растеше с 2,4% на годишна база.

Очакванията са след това забавяне да има рязък скок отново през 2024 година - с 3,3% в световен мащаб, и от МАЕ посочват, че при това положение възобновяемите енергийни източници ще бъдат по-важни от всякога - именно те ще поемат ръста на търсенето и към 2024 година ще имат дял от 1/3 от енергийния микс в световен мащаб.

В агенцията прогнозират намаляване на използването на изкопаеми горива в следващите две години въпреки ръста при производството на електроенергия от въглища през 2022 година (с 1,7% в световен мащаб).

Увеличаването на енергийното потребление е свързано с очакванията за по-широка електрификация - навлизането на електромобилите, както и на други дейности с цел намаляване на въглеродния отпечатък. Прогнозите са и че потреблението през лятото ще расте, тъй като и ще следват все по-сериозни горещини и ръст на температурите.

Прогнозата за Китай е, че в следващите две години потреблението на електроенергия ще се увеличи с 5,2 на сто, но все още това е малко под средното ниво за периода 2015-2019 година, тоест преди началото на пандемията от коронавируса. В Индия очакванията за ръста на потреблението на електроенергия е от 6,5% в периода 2023-2024 година, което е около средното преди появата на коронавируса.

Цената на тока намалява, но все още е над нивата отпреди 2019 г.

По отношение на цената периодите с нулеви или отрицателни цени на електроенергията в Германия и Нидерландия са два пъти повече през първата половина на 2023 година, сочат още наблюденията на МАЕ. Около 1% от часовете през 2022 година цената на тока в двете страни е била нулева или отрицателна.

Но този дял е минимален спрямо южните части на Австралия, където в 20% от часовете от 2022 година цените са били отрицателни. Тези региони са с най-голямо навлизане на възобновяемите енергийни източници.

От МАЕ посочват още в своя анализ, че цените на електроенергията в много региони в световен мащаб намаляват от върховете през 2022 година, но все още са високи. В Европа средната цена е все още два пъти по-висока спрямо нивата от 2019 година, а в Индия - с 80%. В САЩ обаче цените се върнаха до нивата от 2019 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:48 | 19.07.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още