Електроенергийните мрежи на Югоизточна Европа (България, Гърция, Румъния) се нуждаят от годишни инвестиции от 6 млрд. долара до 2030 година, за да бъдат постигнати целите на зеления преход. Този анализ направи Джордж Гиаурис от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) по време на форум за зелената енергия, организиран от Министерството на енергетиката. Той отчете, че в допълнение са нужни и годишни инвестиции от 1 млрд. долара в системи за съхранение.
За Европа нужните инвестиции в мрежата са 51 млрд. долара годишно до 2030 година.
Експертът е категоричен, че властите и регулаторите в региона трябва да обърнат внимание на проблемите в мрежата. Нужните инвестиции могат да бъдат финансирани от европейски програми - чрез плановете за възстановяване, InvestEU и др., както и от заеми от финансови институции.
Дигитализацията е от ключово значение за мрежите, допълни още Гиаурис.
Зорница Генова (Електрохолд) коментира, че трябва да има и по-голямо участие на потребителя, и призова за промяна в тарифите. Тя отчете, че например могат да бъдат въведени гъвкави тарифи, които да насърчат потребителите да намалят потреблението в пикови часове. За целта обаче ключово е цифровизирането и умните електромери. От дружеството са си поставили за цел поставяне на 1 млн. смартметри и използват различни програми за финансирането им. Генова каза още, че може да бъде въведен и фиксиран компонент в сметките на битовите потребители, което ще даде повече възможности за инвестиции от разпределителните дружества.
Като цяло зеленият преход е голямо предизвикателство за енергийните мрежи в цяла Европа, коментираха участниците в дискусията. Калоян Стайков (Институт за енергиен мениджмънт) отчете, че фокусът на зелената сделка досега е върху генерацията - нагласите са замяната на конвенционалните енергийни източници с възобновяеми. Оказа се, че мрежите не са готови за подобна трансформация.
Димитър Зарчев (Електроенергиен системен оператор - ЕСО) разказа за моменти, когато потреблението е ниско, но заради подходящите условия - производството е огромно, а след това - потреблението е голямо, но производството е недостатъчно и е нужно включване на конвенционални източници за производство на енергия.
| 1/3 |
| от мрежата в Европа е на 40 години. |
Други предизвикателства за ЕСО са балансирането, както и капацитетът на мрежата - соларни панели масово се разполагат в селскостопански региони, където няма потребление. Това означава пренасяне на големи количества електроенергия по мрежата. Това се случва много често в мрежата на EVN в Ямбол, отбеляза Калина Трифонова от дружеството. Тя отбеляза, че решение е производството да е максимално близо до потреблението.
Сред големите проблеми на мрежите е и високата им възраст, коментира още Стайков. Над 1/3 от мрежата в Европа е на 40 години, а до 2030 година и около 50% от мрежата ще достигне тази възраст. Той припомни, че газовата криза в Европа беше решена от ускорените инвестиции в инфраструктурата, и препоръча същото да бъде направено и за енергийните мрежи.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Цветанов за "Баба Алино": Всичко е станало със съгласието на тогавашния премиер
Вучич на митинг в Белград: Това са последните ми дни и седмици като президент
Пламен Донев: Нужно е по-съществено увеличение на местния данък
Бала спаси Левски от загуба срещу Ботев Враца в 93-ата минута
Трети ден полицията в София издирва 17-годишно момиче


преди 3 години До: zelka007 а субсидиите дето ги смучат въглищарите като изоглавени, дали нямат нещо общо с уродливите зеленяшки данъци, с които е обложено производството? И кое те кара да мислиш, че населението е длъжно да плаща за всеки сменен траф, линия или електромер, а печалбата на дружеството е свещенна и неизменна? Плющите си тука вашите опорки с форумното пyделче кухао и чат пат ви избива в посока фронта. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 зелкич, малката разлика е, че тогавашните тарикати строиха ТЕЦ и АЕЦ за сметка на държавата, за да предоставят краен продукт на потребителите, а сегашните тарикати убеждават че до сега работещото е "мръсно" и трябва да се плати още и от страна на потребителите, за да може то да се радват на "чиста" енергия. Ако ще правите революции в производството на ток, теглете си кредитите, изграждайте си мрежата, инсталациите и в крайна сметка ако сте конкурентни, потребителят ще ви плати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khaо... плющи безсмислици по опорки , и като запецне некъде почва с евроатлантическите ценности и джeндъризма ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 опорките го карат да не мисли.... :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk... сметката на тарикатите , дето вдигнаха АЕЦа кой я е платил ?! сметката на тарикатите дето са вдигнали ТЕЦовете кой я е платил ?! сметката на сeлските тарикати дето са електрифицирани на незнамсикаква цена кой я е платил ?! докога трябва да живеем в някакви гета наблъскани кат сардини и захранвани от същите тези тарикати (въглища и ядрени) дето сучат субсидии като изоглавени ... кое те кара да мислиш , че един построен траф или високоволтова линия е вечна ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk наричам опорките - опорки, а очевидното наричам.. познай как - очевидно! :D:D *** си редко просссс! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk справят се и без мен, но рашибозука определено има нужда от теб! Присъедини се, жена ти (ако имаш) ще се облажи с кожено палто.. а знеш че следващата зима ще е също толкова студена като миналата и пак ще умираме от студ и глад! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao кухич, наричайки очевидното "опорка" разчиташ да ти повярваме, че не е истина нали? Въртим, сучим и пак до фронта опираме, а? Стягай си айде куфарите и отивай да помагаш, че ей го на контранастъплението пак се отлага. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 зелкич, тя мрежата е изградена и е достатъчна. Освен това подредбата и чистотата не зависят от нея. А това, че се канят да натоварят колективно на всички сметката на тарикатите, дето ще садят перки и панелки в селските месности, за да прибират субсидии ще доведе накрая и до "такса съхранение", в която ще влиза изградането и подържането на акумулаторни комплекси. И всичко в името на "нали искате да имате ток". А може да си правят инвестиции, за сметка на печалбите, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 по едно време беше леко забавен, но след като ги шамарят на фронта, всичките *** до един резко затъъъпеха !!! Незнам що, може би тоя дето им пише опорките е напуснал и са наели маймунааа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар