Токът за бита поскъпва средно за страната с 1,77%, а парното и топлата вода поевтиняват с близо 8,5 на сто. Това решение на Комисията за енергийно и водно регулиране е окончателно, цените влизат в сила от утре - 1 юли, и ще са валидни през следващия едногодишен период.
Най-голямото поскъпване на тока за бита е за клиентите на "Електрохолд" от Западна България, където цените ще са с 3 процента по-високи. Под две на сто е увеличението на битовата електроенергия за потребителите на EVN от югоизточната част от страната. За абонатите на "Енерго Про" в Североизточна България пък токът ще поевтинее с около половин процент.
Поевтиняването при парното и топлата вода се движи от 3 процента във Велико Търново до 14 на сто в Бургас. Около 10-11 процента падат цените на топлоенергията за потребителите във Враца, Разград, Русе и Сливен.
Поевтиняването в София е със 7 процента, колкото е и в Плевен и Перник, а в Пловдив то е с 8 на сто. 4-процентно понижение има във Варна, където обаче потребителите ще плащат най-високата цена за топлоенергия - близо 132 лева за мегаватчас.
Най-евтини стават парното и топлата вода в Бургас - около 82 лева за мегаватчас. Цените влизат в сила от утре и ако няма извънредна ситуация, която да налага преразглеждането им, те ще са валидни до 1 юли следващата година.
Преди приемането на ценовото решение, на 13 юни се състоя обществено обсъждане, на което бяха поканени всички заинтересовани страни, посочват от КЕВР.


ПП-ДБ внася вот на недоверие срещу кабинета днес
От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и лека алуминиева рамка
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Подкрепяният от Израел палестински лидер Ясер Абу Шабаб е бил убит при семеен спор
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат