Има проблеми в различните сектори на земеделието, но се търсят варианти да се насърчи родното производство. Това каза председателят на Българската аграрна камара (БАК) Костадин Костадинов пред Bulgaria ON AIR.
„Има проблеми в овощарството, в плодове и зеленчуци. Всичко това е един процес. Търсим варианти и възможности за работа със страната, с Министерството на земеделието и Министерството на финансите. Няма редовен парламент, който да приеме закони, правим всичко на парче, от днес за утре, и се надявам на едно нормално правителство", каза още председателят на аграрната камара.
По думите му в момента българското земеделие в момента е в колапс поради метеорологичните условия заедно с други фактори като последиците от войната в Украйна. Той коментира отпуснатите средства по втория транш от помощта за земеделските производители, предвидена за преодоляване на последиците от войната в Украйна.
„През февруари разписахме споразумение с правителството за получаване на първи транш и евентуално втори по украинската помощ. Надявахме се да има актуализация на бюджета юни месец или в края на юли, но това не се случи“, каза Костадинов. Той уточни, че е било решено средствата да бъдат осигурени след редица срещи с министъра на земеделието и храните Георги Тахов и министъра на финансите Людмила Петкова.
По думите му помощта е така конфигурирана, че има таван на държавните помощи.
„Срокът е 30 септември тази година, като средствата, които ще се получат, са определени нормативно, които бяха предната година. По различните сектори има ставки, които са за животновъдство, овощарство, за зърнопроизводство и трябва да се спазват“, обясни той.
По думите му през този период за получаване на помощта ще има производители, които достигат тавана за тези средства и няма да получат подпомагане. Прагът за помощта е 280 хил. евро.
„Миналата и по-миналата година по наше искане България представи пред Европейския съюз възможности за ограничаване на този внос от Украйна в ЕС. Българското производство на 70-80% беше защитено", каза още Костадинов.
Целия коментар гледайте във видеото.
Още видеа гледайте в сайта на Bulgaria ON AIR.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет