Европейският съюз (ЕС) се готви да отложи с 10 години въвеждането на минимални данъчни ставки върху горивата за самолетите и корабите, пише Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Предложението е на датското председателство и целта е да се сложи край на дългогодишните спорове по темата. през миналата година имаше информация, че въвеждането на минималните ставки ще се отложи за 20 години, но в крайна сметка до такова решение не се стигна.
Европейската комисия (ЕК) предложи през 2021 година минимални данъчни ставки за отделящите емисии горива, използвани в общността. Вече има решение за бензините и дизела, както и за електроенергията, която не е зелена, за зареждане на електромобилите. Но за корабите и самолетите не може да бъде намерено единно решение. Данъчната политика е една от областите, където решенията се взимат единодушно.
Според Ройтерс първоначално страните от общността са разгледали възможността изключение от правилата за минималните данъчни ставки да бъдат предложени на островните държави, както и на държавите, които имат множество острови. Но и страните, които разчитат на туризма, се противопоставят на данъка за авиационно гориво.
Междувременно опитите за въвеждане на нисковъглеродно самолетно гориво засега не са особено успешни.
По данни на европейските институции самолетния транспорт и корабоплаването отговарят за 8% от общите емисии въглероден диоксид. За разлика от другите сектори в транспорта обаче емисиите непрекъснато се увеличават.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 9 месеца До: cyclop ... Защо другарю отрицател не се възмущаваш , че магистралата София-Пловдив е осеяна с черни петна като път в Кербала от изгорели дизелови печки , и няма нито една изгоряла електричка ?! Защо ве ?! А не е да няма електрички по това направление ... Ми празнословиш ежедневно как горели електричките , ам защо няма все още изгорели , след всичките ти словоблудства през годините ?! А ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Когато изгори първиятт пътнически електрически ферибот... Поради дефект в собствената батерия, не поради превозвани коли-играчки със самозапалващи се батерии... И внезапно тази лудост ще приключи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца И да добавя още , само в Европа , има регистрирани над 12,000 електрически яхти и лодки , и пазарът расте с по няколко хиляди на година ... И всичките тези фериботри , яхти , катамарани и лодки , какво правят друзя антиваксъре-газовици ?! По-точно написано НЕправят ?! Ами не!! харчат!! дизел!! Хаха !! Дизела омирга !! И при лодките и при електричките ... !! Следите ли колко бензиностанции и рафинерии се затварят в ЕС ?! Не ?! А трябва !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца И само да добавя , тия дни пуснаха на вода бай-големият и мащабен електрически ферибот , въобще най-големият електрически кораб --> INCAT HULL 096 ... 130 метра , 2100 пасажери , 225 автомобила , 250 тона 40МВтч батерия . Ще изпълнява курсове между Буенос-Айрес Аржентина и Монтевидео Уругвай . Почти 210км маршрут , два или три пъти дневно . Ще се зарежда на зареждачка от 1МВт от 20% до 80% за около 40 минути . Уругвай е известен с почти 100% енергетика на ВЕИ , яко вятър и вода . Найс , а ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Хах ... форумните зелени експерти са се разписалЕ компетентно и кратко . Значи корабният бизнес е малко инертен , един кораб се амортизира за около 20-25г , освен ако не е руZZийски или китайски , там срокът е двойно по кратък . И вероятно са взели в предвид забавянето на световната икономика в разчета за данъка . Но за протоколът , в ЕС работят вече около 350 електрически ферибота , ежедневно превозващи хора . А се строят още поне 150 . Електрификацията си върви , не ви питат друзя експерти ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Абе напоследък доста зелени инициативи утекоха в канала. Какво е становището на форумния експерд Гъби Турбото по този въпроЗ? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Целесъобразно е да се отложат за 7777 година или 8888. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца """ЗЕЛЕНИЯ"""!!! ДАНЪК!?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар