Руското външно министерство съобщи в четвъртък, че ако САЩ решат да доставят на Киев ракети с голям обсег, това ще е прекрачване на „червена линия“ и те ще се превърнат „в страна в конфликта“, предава Ройтерс.
Говорителката на министерството Мария Захарова добави по време на брифинг, че Русия „си запазва правото да защитава територията си“.
Вашингтон открито снабдява Украйна с модерни насочвани от GPS ракети със среден обсег на действие GMLRS, изстрелвани от пускови установки HIMARS, който могат да поразяват цели на разстояние до 80 км.
„Ако Вашингтон реши да доставя ракети с по-голям обсег на Киев, това ще бъде прекрачване на червена линия и той ще се превърне в пряка страна в конфликта“, заяви Захарова.
Американски представители твърдят, че Украйна е обещала да не използва американски ракети за удари срещу Русия.
Пусковите установки HIMARS може да бъдат използвани и за изстрелването на тактически ракети с по-голям обсег ATACMS, които може да достигат цели до 300 км. Високопоставен украински представител отказа да заяви на 19 август дали сега Киев има такива ракети.
Няма ясно публично обяснение за нападението на 9 август, при което беше улучена руска военновъздушна база в Саки, на около 200 км от най-близката контролирана от Украйна територия на Кримския полуостров, който Москва откъсна през 2014 г. и счита за руска територия.
Украйна поиска и получи големи количества оръжие от САЩ и други западни съюзници, които да ѝ помогнат да се противопоставя на руските въоръжени сили, изпратени в Украйна през февруари.
Москва твърди, че е изпратила войски, за да предотврати опасността Украйна да бъде използвана като платформа за западна агресия и за да защити рускоговорещото население. Киев и западните съюзници отхвърлят тези аргументи като безпочвен претекст за агресивна война в имперски стил.


България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Над 3100 работни места за младежи са разкрити по "Младежка заетост+“
Джули Андрюс няма да се завърне в "Дневниците на принцесата 3"
Картината, която предвещава проблеми за Тръмп
Арестуваха мъж в Турция, свалил плакат с образа на Ердоган
преди 3 години Някак странно смешно е да заплашваш, след като си разкрил колко попикана ти е армията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: valentino29Двамата по-долу са явно някакви психодесни бoтoвe .. Които изпадат в oргaзъм от дядo Байдън и лeля Yрсyлa ... Просто на Европа й липсват чипове и това личи и от качеството на бoтoвeтe ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: dataНе знам каво ви притеснява ,същото беше за Югославия,Ирак,Либия. : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Само Русия има право да бобмби Украйна от разстояние . Украйна няма това луксозно право ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години хахаха, измислици на шизофреницци.. и кво ще направите по случая, скапаняци? отговор Сигнализирай за неуместен коментар