Избирателите в Сърбия може да гласуват за трети път в рамките на едва четири години, след като президентът на страната Александър Вучич намекна, че може да бъдат насрочени извънредни парламентарни избори след големите протести заради две масови стрелби, пише онлайн изданието Politico.
На пресконференция в неделя Вучич обяви, че скоро ще се оттегли като лидер на управляващата Сръбска прогресивна партия и обеща, че ще обясни решението на митинг в Белград на 26 май, който по думите му ще бъде „най-големият в историята“, съобщават местни медии.
Датата на новите парламентарни избори ще бъде определена скоро и „гласуването ще се проведе не по-късно от септември“, каза Вучич.
Той настоя, че въпреки поредицата от публични демонстрации с призиви да напусне поста си, „няма да има Майдан в Белград“, имайки предвид украинската революция, която свали непопулярния проруски режим в страната през 2014 г.
През последните седмици Вучич беше подложен на критики след две масови стрелби в столица, при които загинаха 17 души, а 21 бяха ранени в два последователни дни по-рано този месец. Десетки хиляди хора излязоха на улиците оттогава с искане за оставките на министри от правителството и за спиране на съдържанието с насилие по телевизията.
В Белград ключов мост и път в града бяха блокирани от активисти в събота, а големи протести се проведоха около сградата на парламента като част от движението „Сърбия срещу насилието“. Вучич заяви, че протестите съставляват „тормоз“.
Обявена беше едномесечна амнистия, по време на която сърбите да предадат незаконно придобити оръжия, като в противен случай ги грози затвор. Държавни ръководители съобщиха, че само 6% от населението има разрешителни за огнестрелни оръжия, без тези за лов, но страната е на трето място в света по притежание на оръжие и много автомати са останали от войните, последвали разпадането на Югославия през 90-те години на миналия век.
В неделя Вучич говори заедно с ръководители на полицията близо до град Смедерово, където бяха показани събрани оръжия в рамките на амнистията. Според него половината от върнатите оръжия са незаконни, като са били предадени дори гранати и ракетни установки.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ