IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кои са големите предизвикателства пред италианската икономика?

Ако страната иска да промени хода на икономическото си развитие, тя ще трябва да потърси решения на тези проблеми

18:47 | 15.07.23 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Alessia Pierdomenico/Bloomberg
Снимка: Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Пред Италия има пет предизвикателства, с които трябва да се справи незабавно, ако иска да поддържа устойчив и будещ доверие растеж, според оценката на Националния статистически институт Istat.

Кои са те и какво трябва да направи страната, за да не се подаде на натиска на обстоятелствата, а да поеме и да остане на пътя на растежа?

В анализа на експертите на института 2022 г. е определяна като годината на края на извънредната ситуация, а страната е относително добре позиционирана благодарение на "положителното развитие на италианската икономика, както по отношение на условията на растеж, така и на фронта на заетостта".

Италианският брутен вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 3,7 на сто, изпреварвайки резултатите на Франция и Германия. Разходите на местните домакинства и положителната тенденция при брутните инвестиции в дълготраен капитал, "стимулирани от субсидиите за реконструкция на сградния фонд и за подкрепа на технологично най-напредналите инвестиции в съоръжения и машини", са дали най-голям тласък за растежа на италианската икономика. 

Благоприятната динамика в сектора на заетостта, която е продължила и през първите месеци на 2023 година, е дала допълнителни поводи за оптимизъм. 

А 2023? Годината, която вече е по средата си, обещава положителен тласък за БВП, въпреки че има заложени редица "капани" на фона на геополитическата несигурност, пише италианското издание "Мъни".

Istat очертава поне 6 ключови точки, от които ще зависи икономическият растеж на Италия, като той ще бъде повлиян от успеха или от провала при преодоляването на петте предизвикателства, които повече не могат да бъдат отлагани. 

Демографско предупреждение

Първата глава от задълбочения анализ на института за италианската икономика е посветена на демографията. "Демографските динамики, които характеризират страната, имат и ще имат все по-дълбоко влияние върху баланса в системата за социално осигуряване и върху способността за растеж на италианската икономика", твърдят експертите.

В цифрово изражение към 1 януари 2023 година Италия има 58 851 000 жители, което е спад със 179 000 души на годишна база.  "2022 година се характеризира с нов рекорден минимум на ражданията (393 хил., като за първи път от обединението на Италия те са под 400 хил.) и висока смъртност (713 хил. души). 

Раждаемостта е ниска и през първите месеци на 2023 г. "Към 1 януари 2023 г. хората над 65 години са почти една четвърт от общото население. За сметка на това хората в активна възраст, тоест тези, които са във възрастовата група между 15 и 64 години, са намалели до 63,4 на сто. Понижава се и броят на най-младите: младежите на възраст до 14 години са 7 334 000 или 12,5 на сто", се посочва в данните на Istat.

Какво означават тези данни? 

Демографското застаряване ще доведе до радикални промени, както заради необходимостта да се гарантира помощ за увеличаващия се брой възрастни хора, така и заради по-големите разходи за пенсии и загубата на работна сила. 

Да се залага на младите хора

"През 2022 г. всеки втори младеж  показва поне един признак на липса на един от петте аспекта, считани за ключови за определяне на благосъстоянието. Концепцията за липса се изразява в неспособност за достигане на множество фактори, индивидуални и контекстуални, които оказват влияние при определяне на благосъстоянието на младите хора".  Така Istat очертава още едно ключово предизвикателство за страната. 

Несигурност на работното място, нееднородност на трудовия опит, липса на перспектива – това са все фактори, които възпрепятстват развитието на благополучието при младежите, от които обаче зависи бъдещето на страната.  

Трябва да се обърне внимание и на един много важен феномен: в Италия процесът на "предаване" на бедността от поколение на поколение е по-интензивен, отколкото в повечето страни от ЕС. Почти една трета от населението на възраст от 25 до 49 години, изложено на риск от бедност, на 14 години е живяло в семейства в лошо икономическо положение. 

Освен това Италия харчи по-малко, отколкото големите европейски икономики, както за образование, така и за социални помощи за семейства с малолетни деца. Поради тази причина посланието е повече от ясно, пише "Мъни": страната трябва да настоява за инвестиции срещу преждевременното напускане на училище, в полза на обществените детски градини, на училищните сгради и в подкрепа на развиването на уменията сред младите хора. Средствата от националния план за възстановяване и устойчивост трябва да послужат и за подобно развитите. 

Промяна на трудовия пазар

Според прогнозите на статистическия институт между 2021 и 2050 г. населението на Италия ще намалее с почти 5 милиона души и това ще се отрази на пазара на труда. 

Друг елемент, който задълбочава отрицателното влияние от демографския срив върху числеността и структурата на трудоспособното население, е слабото участие на младите хора и жените на пазара на труда. Равнището на заетост във възрастовата група между 15 и 34 години е намаляло от 2004 г. с 8,6 процентни пункта, докато във възрастовата група от 50 до 64 години се е увеличило с 19,2 пункта. 

Последна актуализация: 18:47 | 15.07.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още