Новата руска атомна подводница "Император Александър III" извърши успешно изстрелване на балистична ракета "Булава", предназначена за носене на ядрени бойни глави, съобщи руското министерство на отбраната в неделя, цитирано от Ройтерс.
"Изстрелването на балистична ракета е последният елемент от държавните изпитания, след което ще бъде взето решение за приемане на крайцера във Военноморския флот", се казва в изявление на Министерството на отбраната, публикувано в приложението за съобщения Telegram.
Междуконтиненталната ракета, изстреляна от подводна позиция в Бяло море край северното крайбрежие на Русия, е поразила цел на хиляди километри на полуостров Камчатка в руския Далечен изток, съобщиха оттам.
От министерството не уточняват кога е извършен тестът.
Стратегическият ракетен крайцер клас "Борей" е оборудван с 16 ракети "Булава" и модерни торпедни оръжия, съобщиха оттам.
През декември Путин взе участие в церемонията по пускането на вода на "Император Александър III", съобщи държавната информационна агенция ТАСС.
Военноморските сили имат на въоръжение три атомни подводници от клас "Борей" - еднаjd от тях завършва изпитания, а други три са в процес на изграждане, съобщиха от министерството на отбраната.
Ракетата "Булава" е с дължина 12 метра и приблизителен обсег от около 8000 км. Тя може да носи до шест ядрени бойни глави и е крайъгълен камък във военноморската част на руската ядрена триада.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция
Това би била втората голяма грешка на Путин след инвазията в Украйна
Модерни цветовe, които преобразяват дома
Натоварен трафик по АМ "Тракия", шофьори се оплакват, че пътуването е изморително
ЦСКА се позабавлява с Ботев Враца
преди 2 години Неприятна новина за натовския агресор:)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: bigiБяло море (на руски: Белое море, до XVII век Студное, Соловецкое, Северное, Спокойное, Белый залив) е вътрешно море на Северния ледовит океан, разположено край северните брегове на Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години зли езици говорят , че изстрелването било успешно , но до там ... и на "ярс" е имало опит , и там пореден неуспешен ... м/у другото украинците са думнали новопостроен карабъл клас "каракурт" в Керч ... не им върви на карабли на крадците на бидета , то не че на танкове им върви де ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "Изстреляла"..."поразила"...руснаците казали...аха, ясно, пак алабалистики и лозунги за пред камерите. Висяхме им "мощта" и въоръжението на пияниците, оказа се както всичко руско - менте. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Как така Русия има северно крайбрежие на Бяло море? отговор Сигнализирай за неуместен коментар