fallback

Искрен Иванов: Подялбата на Украйна ще спусне нова Желязна завеса

Каква позиция ще отстояват европейските държави при разрешаването на конфликта, коментира политологът

11:30 | 10.01.24 г. 14

На тайна среща в Рияд между западните съюзници и Украйна вече се е заговорило за отстъпки пред Москва и подялба на Украйна. Това би било фактическа победа за Русия – ще доведе до спускане на нова Желязна завеса, започваща от Украйна. Страната ще трябва бързо да бъде приета в НАТО и ЕС и ще престане да бъде спрягана като "буфер между Русия и НАТО". Впоследствие в такъв буфер е възможно да се превърне черноморската зона, което е незавидна съдба. Това мнение изрази в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Искрен Иванов, политолог и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

„Международните отношения преминават в един двуполюсен модел, който няма да бъде познатият ни от времето на Студената война с два центъра – САЩ и СССР, а по-скоро ще е на две политически семейства. От едната страна ще е политическото семейство на либералната демокрация – на онези държави и политически режими, които се самоопределят като либерални демокрации. От другата страна ще стоят онези субекти в политическите отношения, които се определят като различни от либералната демокрация, които отхвърлят американския модел като универсален“, коментира експертът.

Според него в сблъсъка на бъдещето новата Студена война вече е започнала, но трябва да се надяваме, че все пак работи логиката на ядреното сдържане и няма да се стигне до ядрена ескалация.

По повод изтеклата информация за тайна среща между съюзниците от Г-7 и Украйна в Рияд, при която, въпреки че няма конкретни договорености, става ясно, че Глобалният юг настоява американците и съюзниците да преговарят директно с Русия, Искрен Иванов посочи, че войната в Украйна навлиза в нова фаза. По думите му Конгресът на САЩ вече няма желание да отпуска финансова помощ за Украйна, доставките на оръжие ще бъдат ограничени, а другата реалност е, че „Германия също започва да дава на заден с помощите“.

Политологът отбеляза, че развитието на конфликта ще зависи от това по какъв начин Западът ще координира действията си с Украйна. Той напомни, че има значително лоби в американската политика, което настоява САЩ да продължи да помага. "Но не е малко и лобито на Запад, което смята, че в един момент трябва да се постигне компромис, защото има вероятност като цяло НАТО да започне да изчерпва стратегическите си ресурси", посочи доц. Иванов.

Ще се съгласи ли Западът с искането на Русия да се изтегли извън границите на влияние от 1997 година? Каква е новата европейска политика преди евроизборите? Ще започне ли реформа на европейската институционална система, която да замени например договора от Лисабон? Какво се разбра от обиколката на Блинкен в Близкия изток? Защо са нужни конституционните промени в България и какво общо имат членството на сраната ни в Шенген и в еврозоната?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:30 | 10.01.24 г.
fallback
Още от Свят виж още