Комисия на руското правителство одобри продажбата на заводи на шведския мебелен производител IKEA в Русия на двама местни купувачи, откривайки пътя за постигане на сделка, съобщи представител на правителството, цитиран от Ройтерс.
Западни компании обявиха планове да напуснат Русия, след като страната изпрати десетки хиляди военни в Украйна миналия февруари. IKEA се надява да финализира условията в началото на тази година.
Продажбите са усложнени от необходимостта сделките с участието на фирми от т. нар. неприятелски държави – тези, които са наложили санкции на Русия, да получат одобрение от правителствена комисия.
Заместник-министърът на промишлеността и търговията Виктор Евтухов заяви пред ежедневника „Известия“, че производителят на кухненски плотове Slotex и производителят на дървесина Luzales ще купят заводите.
Притежателят на бранда Inter IKEA Group съобщи преди време, че продава четирите си завода в Русия в Тихвин, Новгород и Вятка.
„Известия“ уточнява, че два от заводите са били обединени в един, така че в сделката ще бъдат включени три обекта. Заводите ще продължат да работят, а произвежданите стоки ще бъдат продавани от руски търговци на дребно.
„Процесът по продажбите трябва да премине през задължителен процес на одобрение. Това е процес между властите и прилагащите компании“, коментира Inter IKEA в четвъртък.
„Договорихме се с потенциални купувачи да не споделяме подробности от уважение към тях и с оглед на почтеността на процеса по продажбите“, допълни компанията.
„За нас е важно производствените обекти да работят и да бъдат развивани, а работните места да бъдат запазени“, коментира Евтухов пред „Известия“. „Новите собственици могат да разчитат на всички възможни мерки за държавна подкрепа, ако се наложи“, допълни той.
IKEA реши да затвори магазините си в Русия, след като Москва започна т. нар. „специална военна операция“ в Украйна. Много западни компании – от производители на енергия до вериги хранителни магазини и магазини за дрехи, напуснаха Русия.
IKEA, която е най-големият бранд за мебели в света, затвори магазините си в Русия миналия март и заяви, че ще продаде заводите, ще затвори офисите и ще намали 15-те си хиляди служители в Русия. Тя отвори отново за кратки спешни онлайн продажби миналото лято.


Катастрофа с моторист по ул. "Девня" във Варна
Хотелите във Варна са пълни, браншът се надява на силен септември
Възможност за граждански полети на летище Балчик обяви министърът на икономиката
Две бързи производства след кражби от магазини във Варна
76.3% е увеличението на цената на доматите за второто тримесечие на годината
Китайската икономика започва разочароващо второто полугодие
Медта се насочва към рекорд в Лондон заради напрежението в доставките
По-високи лихви могат да развалят пазарното AI парти
Възходът на CXMT до най-високо оценената китайска компания възвестява нова ера
Таксата от €3 променя играта: Китайските пратки търсят нов път към Европа
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Промяна за историята: MINI Cooper преминава към задно предаване
Америка не оставя V8 двигателя да умре
Защо почистването на предното стъкло с лимон е лоша идея
Заради Левски - АЕК: Метрото утре до 01:00 часа след полунощ
КТ "Подкрепа": Въглищата имат своето място в енергетиката ни
Петиция за пълна забрана на TikTok и ограничения за деца в социалните мрежи
Медалист по информатика се става с постоянна работа и без лятна ваканция