Динамичните процеси на пазара на имоти през последните години, очакваното присъединяване към еврозоната, опасенията за повишаване на лихвените нива и подготовката на новите изменения в закона за ДДС внесоха елемент на несигурност сред инвеститори и купувачи. Свиващите се маржове и икономическата непридвидимост пък карат предприемачите да бъдат по-предпазливи при влизане в нови проекти. За собственици и мениджъри, които активно се занимават с управление на жилища и ваканционни имоти, са налице предизвикателства от друг характер – противоречия в нормативната уредба, нарастваща необходимост от проактивно управление на приходите, дигитализация на продажбите и маркетинга и др.
ФОРУМЪТ
На 12 февруари в зала 3 ще се проведе NexStay 2025 – първата по рода си конференция, във фокуса на която ще бъдат жилищата и ваканционните имоти с инвестиционна цел, както и хората, които движат този пазар – инвеститори, девелопъри, мениджъри, архитекти и интериорни дизайнери, строители и консултанти. Над 500 от тях ще се съберат на 12 февруари в зала 3 на НДК, за да потърсят решения на най-належащите предизвикателства, да обменят опит и идеи с колеги и да се информират за нови възможности и ниши.
Снимка: NexStay
ПРОГРАМАТА
Програмата на форума ще обхване широк кръг теми и ще отговори на редица въпроси, свързани с пазара, проектите и перспективите. Някои от темите:
· Пазарите на жилища и ваканционни имоти през 2025: кои са купувачите и наемателите и от какво се интересуват – като локации и тип имоти? Какъв е делът на жилищата с инвестиционна цел?
· Краткосрочен vs. Дългосрочен: при кой тип наем можем да получим по-добра доходност от имота през 2025 г.?
· Локация, дизайн или цена: какво прави един проект за жилище или ваканционен имот успешен през 2025 г.?
· Дизайнът като инвестиция: на какви условия трябва да отговаря добрият архитектурен или интериорен проект, така че да постигне максимална доходност за имота?
· Челен опит: кои са най-честите грешки при управлението на ваканционни имоти за отдаване под наем и как да ги избягваме?
· Да превърнеш конфликта във възможност: успешен опит и добри практики при решаването на спорове с гости и неочаквани кризи, докато в същото време поддържаме „звездна“ онлайн репутация
· Законодателство и данъци: как да се ориентираме в лабиринта на регулациите?
· Дигитален маркетинг, SEO, изграждане на репутация, брандинг: къде да акцентираме в онлайн присъствието си през 2025 г.?
· ...и други.
УЧАСТНИЦИТЕ
Като лектори в програмата ще се включат водещи инвеститори, предприемачи, мениджъри и консултанти, сред които:
· Андерс Йохансон – главен изпълнителен директор на Sofia Residential Group – скандинавски инвестиционен фонд, насочен към инвестиции в жилища за отдаване под наем в Югоизточна Европа, със специален акцент върху София. Фондът участва в 20 проекта за жилищни имоти на различни етапи в София и се очаква през следващите години да инвестира над 100 милиона евро.
· Радослав Котларов – изпълнителен директор на „ГБС инвест“, управляващ GHome – брандът за жилищно строителство на „Главболгарстрой“ и председател на борда на директорите на GHotels, към който принадлежат комплексите Свети Тома (Созопол) и Флора (Боровец).
· Димитър Савов – изпълнителен директор на BLD и член на Съвета на директорите на AG Capital. През последното десетилетие BLD се утвърждава като водещ жилищен инвеститор в България, с успешно реализирани 11 проекта и още 6 на етап планиране и строителство.
· Борислав Точевски – съсобственик на Булкапитал Груп – холдинг, който притежава и управлява над 40 собствени дружества за инвестиции във ваканционни и жилищни имоти.
· Мирослав Тошкин – управляващ съдружник на MD Capital – водеща инвестиционна компания в София.
· Георги Шопов – управляващ собственик на Тобо Груп, която включва над 12 фирми специализирани в областта на проектирането и строителството. председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи.
· Алекс Ковачев – управител на дизайнерско студио Idea, с чийто екип вече две деситилетия създават луксозен интериорен дизайн за жилищни и публични пространства, заведения, хотели, самолети, яхти и др.
· Емил Аврамов – опитен авиационен професионалист, с 8 години стаж в най-голямата авиокомпания в Европа. Активен инвеститор в недвижими имоти, като управлява 35 имота за краткосрочни наеми.
· Георги Малчев – управляващ съдружник в агенцията за дигитален маркетинг Xplora, чиито клиенти са над 120 водещи български и мултинационални компании.
· Дино Карич – съосновател и изпълнителен директор на FLOK – международен оператор в областта на алтернативното настаняване. Компанията управлява над 250 обекта в четири европейски държави (включително България), а още 500 са в процес на развитие.
· ...много други инвеститори и мениджъри, които ще споделят опит и ноу-хау от бизнеса.
NexStay 2025 ще се проведе на 12 февруари в зала 3 на НДК, а инвеститорите, които се вълнуват от тенденциите и възможностите на пазара, могат да заявят билети с промокод INVESTOR15, който им осигурява 15% отстъпка от редовните цени, след регистрация ТУК.
---------------
*Quo Vadis (на латински – „Къде отиваш“) – исторически роман на полския писател Хенрик Сенкевич.


И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари
Как да намалим риска от хранителни инфекции през лятото
Закопчаха мъж, откраднал алкохол с мезе от магазин във Варна
Какво време ни очаква в събота?
Oтвори врати изцяло обновеният Дом за стари хора „Гергана“
Джейн Харман: Украйна е огромна мишена за Русия
Джейн Харман: Войната в Иран превърна всяка страна в Близкия изток в мишена
Тръмп смята, че Хамас ще се разоръжи
Спорният финансов план на Инфантино може да убие златната кокошка на ФИФА
Представянето на Anglo American записа ръст заради високите цени на медта
Звезда от Top Gear отнесе две големи глоби за превишена скорост
Летящо колело размаза кола на магистрала
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
Hyundai Tucson остава без дизел и ръчни скорости
Renault Mеgane RS на президента на Франция трупа глоби по пътищата
Таков: Бюджетът носи философиите на 20 и повече години насам
Доматеният педикюр завладя лятото
Тайният план на Мерц: Как Германия иска да гарантира придвижването на силите на НАТО
БГ спасителите, които помогнаха в Испания за пожарите, се прибраха