Свободните офис площи в квартал Canary Wharf в Лондон са достигнали рекорден връх и може да нараснат до 30% през идните години, ако районът не може да намери наематели, за да запълнят 186 хил. кв. м площи, които са останали празни, сочат данни на компанията CoStar, цитирани от Ройтерс.
Финансовият квартал в източната част на Лондон не успява да се възстанови от спада на търсенето, породен от пандемията, въпреки че други централни райони на града и основни локации в света – от Ню Йорк до Париж, показват признаци на възстановяване.
Районът на бившите докове беше трансформиран от края на 80-те години на миналия век в квартал с небостъргачи, заети основно от банки, но през последните години изпитва затруднения, тъй като някои големи наематели, включително HSBC, избраха да се установят по-близо до центъра на града.
Свободните площи в района Docklands Core, където се намират Canary Wharf и част от заобикалящия го полуостров Остров на кучетата, достигнаха 18,6% миналия месец, най-високото ниво от началото на воденето на статистика през 2003 г., сочат данните на CoStar.
През март 2020 г. празните площи достигнаха 9,8%, а преди осем години те бяха 3,5 на сто. За сметка на това незаетите площи в Ситито и в Уест Енд по последни данни са съответно 9,8% и 7,6%, съобщава CoStar, като уточнява, че става дума за предварителни данни.
Планираното освобождаване на площи в Canary Wharf, включително от HSBC, която ще напусне 45-етажния си офис през 2027 г., може да тласне свободните площи до 30%, въпреки че цифрата се основава на допускането, че освободените площи няма да бъдат запълнени, отбелязва CoStar.
Canary Wharf Group (CWG), която управлява голяма част от района и е собственост на Brookfield и Катарския инвестиционен фонд, съобщи, че ще разнообрази микса от наематели и ще се стреми да преустрои някои офиси за друга употреба, както е планирано за небостъргача, който HSBC ще освободи.
Canary Wharf преминава също през многогодишна трансформация, включително строителство на нови апартаменти, хотели, лаборатории и театър.
Наематели сред големите банки като Citi, Morgan Stanley и Barclays се ангажираха да останат, докато Fintech Zopa обяви неотдавна, че напуска района.


Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
преди 1 година Наскоро бях там, наистина се виждат цели етажи празни. На Сити банк няколко етажа са в ремонт отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година С този министър председател е добре, че има още офиси :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар