Фондовите борси в Европа записаха сесия без единна посока в сряда, докато инвеститорите осмисляха новата порция макроикономически данни от деня, както и последните изказвания от Световния икономически форум в Давос, който започна по-рано през седмицата.
Паневропейският индекс Stoxx 600 добави 0,23% към стойността си, или 1,07 пункта, достигайки 457,53 пункта.
Германският бенчмарк DAX намаля леко с 0,03% до 15 181,8 пункта.
Френският показател CAC40 се покачи с 0,09% до ниво от 7083,39 пункта.
Британският измерител FTSE100 се понижи с 0,26% до 7830,7 пункта.
По-рано през деня стана ясно, че годишната базисна инфлация във Великобритания се е свила до 3-месечно дъно през миналия декември, когато се е равнявала на 10,5%. Спадът в основната инфлация от 10,7% през ноември бе в съответствие с очакванията на икономистите. За сравнение – през октомври показателят достигна 41-годишен връх от 11,1%. Въпреки низходящото движение, подкрепено от поевтинелите петрол и облекла, храните и напитките са станали с 16,8% по-скъпи, отбелязвайки най-рязкото ценово увеличение от септември 1977 г. насам.
Окончателните данни на европейската статистическа служба Евростат потвърдиха едноцифреното равнище на инфлацията в еврозоната от 9,2% през декември. На месечна база цените във валутния съюз са намалели с 0,4 на сто.
Управителят на Федералния резерв в Сейнт Луис, САЩ Джеймс Булард каза в Давос, че паричната политика на страната трябва да остане затегната през 2023 г. Според него лихвените проценти в САЩ почти се намират на територия, която може да се нарече ограничаваща растежа, но все още не е достигната.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски