Европейските борси затвориха с повишения на индексите в четвъртък. Положителният импулс от предходните три сесии продължава, тъй като опасенията относно банковия сектор отслабнаха.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 нарасна с 1,03% до 454,84 пункта. Повечето от секторите в индекса приключиха сесията на зелено, като акциите в сектора търговия на дребно отбелязаха най-силен ръст – средно с 3,8%. H&M е най-печелившата акция от сектора с 16% ръст.
В Германия DAX добави 1,26% до 15 522,4 пункта, във Великобритания FTSE 100 нарасна с 0,74% до 7620,43 пункта, а във Франция CAC 40 – с 1,06% до 7263,37 пункта. В Испания IBEX 35 се повиши с 1,5% до 9207,1 пункта.
Технологичните акции поскъпнаха с 2,4% заради подновения интерес към по-рисковите активи. Банковите акции поскъпнаха с 1,6%, защото инвеститорите смятат, че секторът ще преодолее периода на нестабилност.
Секторът храни и напитки обаче затвори със спад от 0,2% на цените на акциите.
Акциите на UBS поскъпнаха с 3,2%, след като в сряда затвориха с повишение от 3,7%, защото банката обяви, че Серджо Ермоти ще се върне към ролята си на главен изпълнителен директор на групата от 5 април.
Председателят на Единния съвет за преструктуриране на банките на Европейския съюз Доминик Лабуре коментира пред CNBC в интервю в сряда, че през последните три години устойчивостта на европейската банкова система е много силна заради отличната платежоспособност и много добра ликвидност, което се отплаща с висока доходност.
„Наистина вярвам, че нашата банкова система е с добра устойчивост. Това не означава, че не трябва да бъдем бдителни“, добавя той.
В коментар на изслушването в САЩ относно срива на Silicon Valley Bank и Signature Bank Бари Норис, главен изпълнителен директор на Argonaut Capital, коментира, че опасенията, които то повдигна относно липсата на регулация и тегленето на депозити в ерата на дигиталното банкиране, „няма да са еднократни“.


Отбелязваме Деня на безопасността на движението по пътищата
Времето във Варна на 29 юни 2026
Петровден е! Честваме паметта на светите апостоли Петър и Павел
Канада е първият 1/8-финалист на Световното първенство по футбол
Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
САЩ и Иран се споразумяха да прекратят ударите преди новия кръг преговори
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Зеленски предлага създаването на Национален пантеон за героите на Украйна
Масови арести на гей парада в Истанбул
Турчин ще свири на "Левски" в първия кръг за Шампионската лига
Българчета на 8 и 10 години са открити мъртви в кола в Кипър