Румънският производител на енергия Hidroelectrica записа „исторически успех“ с първичното си публично предлагане (IPO). Стойността на акциите ѝ достигна 104 леи (22,87 долара), което означава пазарна капитализация от 10,3 милиарда долара, съобщава Ройтерс.
Стойността на първичното публично предлагане, най-голямото в Европа от началото на годината, се намира около средата на очаквания диапазон за акция от 94-112 леи.
„Радваме се да видим силния инвеститорски интерес, който успя да доведе до такъв успешен резултат“, казва главният изпълнителен директор Богдан Бадеа. Акцията ще започне да се търгува на 12 юли на букурещката борса.
Продажбата включва съществуващи акции, притежавани от Fondul Proprietatea, фонд, управляван от американския мениджър на активи Franklin Templeton.
Правителството ще запази своя дял от 80% в най-големия производител на електроенергия в страната, който има мощност от 6,3 гигавата от 182 водноелектрически централи.
Въпреки че листването на компанията се обсъжда вече повече от десетилетие, IPO-то в крайна сметка бе изискано от ЕС в рамките на сделка за отключване на постпандемични средства за възстановяване.
„Говорим за събитие, чакано повече от 10 години, както и за най-голямото листване в историята на Букурещката фондова борса“, посочва в изявление румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдуя.
Очаква се още две други европейски компании да завършат IPO-та тази седмица – подразделението на ThyssenKrupp Nucera, както и британската компания за парични трансфери CAB Payments.
Банкерите се надяват, че този внезапен наплив от листвания след продължителната суша ще насърчи и други европейски корпорации да станат публични през остатъка от тази година и през 2024 г. Представянето на акциите, след като започнат да се търгуват, ще се наблюдава внимателно.
Миналата година коригираният марж EBITDA на Hidroelectrica достигна 64% от приходите, два пъти над маржа от 30%, отчетен от австрийския Verbund, най-близкият ѝ конкурент. Акциите на Verbund са загубили повече от една пета от стойността си на Виенската фондова борса през последните 12 месеца.
Verbund е един от най-големите европейски производители на електроенергия от водноелектрически централи.


Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Отстраняват кмета на район "Одесос" ако се докаже злоупотреба с власт
Има избран изпълнител за доставка на подземните контейнери във Варна
От "Възраждане - Варна" са възмутени от българската песен на Евровизия
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Капитал има, но не и навик: защо българите рядко инвестират у нас
„Хелиос Марин“: Искаме да сме нещо като Tesla при яхтите
Цветан Цеков: Надценките по веригата държат храните у нас сред най-скъпите в ЕС
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Над 3 кг златни накити в тайник в кола заловиха на „Лесово“
MrBit Втора лига на живо: Как можете да гледате Пирин срещу Севлиево
Бившият директор на "Гробишни паркове" ще съди Столична община
Магнезиев бисглицинат - сравнение с други форми на магнезий: Кой е подходящият избор?
Десето заседание по делото за смъртта на Сияна: Искат нови доказателства по експертизата