Българският капиталов пазар има голям неизползван потенциал. Това каза доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българската фондова борса, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„BEAM (Bulgarian Enterprise Accelerator Market) запали искрата за връщането на инвеститорския интерес към капиталовия пазар. В комбинация с много други инициативи се получи натрупване, което в момента вече има своя ефект и се надявам този ефект да бъде дългосрочен“, каза той.
Според Моравенов пазарът BEAM е дал нова енергия, тъй като доброволни IPO (първично публично предлагане) на нашата борса последните 15-20 години не са толкова често срещано явление, а само за 3 години има 16 нови IPO. Той подчерта, че потенциалът е голям.
По думите му на тези 16 първични публични предлагания е имало малко под 5000 инвеститори, а на фондовата борса за 3 години са се появили около 11 хил. инвеститори.
„Половината от тях са били привлечени от пазар BEAM. Със сигурност тези инвеститори са инвестирали не само на пазар BEAM, а и на някои от другите пазари на борсата“¸ каза той.
„Пазарът BEAM е в основата на ренесанса, който наблюдаваме, на българския капиталов пазар. Той се изрази миналата година в голям ръст на индекса. Тази година продължава леко ръстът, но за сметка на това оборотите вече са близо два пъти по-големи от миналогодишните към този период“, каза той.
Общо досега на BEAM пазара са набрани средно около 55 млн. лв. при двойно по-голямо търсене, което не е толкова много, но ако се раздели на 15 компании в този им цикъл на живот, в който са, можем да приемем, че е един добър старт, заяви изпълнителният директор на Българската фондова борса.
Според него половината от компаниите на BEAM са печеливши към настоящия момент, но останалата половина – не. Ако инвеститор беше инвестирал още първата година в първата група компании, към настоящия момент (средно) щеше да е с около 30% плюс. Първата година обаче – над 100%, смята Моравенов.
Той коментира и влиянието на политическата ситуация върху пазара.
„Има значение дали ще има стабилно правителство, защото то все пак чертае стратегията за капиталовия пазар в България“, каза Моравенов.
Според него оптимизмът на БФБ, който се наблюдава през последните седмици, и фактът, че индексът SOFIX надвиши нивото от 800 пункта за първи път от октомври 2008 г., се дължи на няколко фактора, сред които е и движението на глобалните капиталови пазари. Има известно раздвижване както в американските, така и на европейските пазари, донякъде заради технологичните компании, компаниите със средна капитализация, а в Европа – отбраната, каза той.
„Тази година, поне до момента, се очертава като година на доста по-големи обороти в сравнение с миналата“, каза Моравенов.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
Предстоят най-скъпите летни екскурзии
преди 2 години Дълбока трагедия...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар