Щатският долар е напът да отбележи най-осезаемото си покачване в цената от повече от година насам. Валутата на САЩ е стимулирана от очакванията, че лихвените проценти в страната ще останат високи за по-дълго време от очакваното. В същото време инвеститорите се насочват към долара и заради ескалиращото напрежение в Близкия изток, предава Bloomberg.
Индексът Bloomberg Dollar Spot се покачва за пети ден във вторник, отбелязвайки ръст от близо 2%. Това е най-големият му напредък от февруари 2023 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Търговците залагат на прогнозите, че Федералният резерв ще започне облекчаване на паричната си политика едва през септември. Само преди седмица се очакваше, че това може да се случи през юли. Преоценката се случва след поредица от изненадващи данни за инфлацията в САЩ, които подклаждат икономическата нестабилност.
„Много е трудно да се борим с възходящата тенденция на долара в момента“, коментира Крис Търнър, ръководител на валутната стратегия в ING Group. Той смята, че индексът може да се покачи с още 1,2% до 1280 пункта, което ще бъде най-високото му ниво от октомври.
От групата на Г-10 на валутния пазар доларът напредна най-много спрямо шведската крона и австралийския долар през последните пет дни. В Азия южнокорейският вон и индонезийската рупия бяха сред най-силно засегнатите от тази динамика.


Отбелязваме Деня на безопасността на движението по пътищата
Времето във Варна на 29 юни 2026
Петровден е! Честваме паметта на светите апостоли Петър и Павел
Канада е първият 1/8-финалист на Световното първенство по футбол
Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
САЩ и Иран се споразумяха да прекратят ударите преди новия кръг преговори
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Зеленски предлага създаването на Национален пантеон за героите на Украйна
Масови арести на гей парада в Истанбул
Турчин ще свири на "Левски" в първия кръг за Шампионската лига
Българчета на 8 и 10 години са открити мъртви в кола в Кипър
преди 2 години Аз пък си мислех,че краварите ще си плащат дълга! отговор Сигнализирай за неуместен коментар