Азиатско-тихоокеанските пазари регистрираха предимно понижения в четвъртък, след като Китайската централна банка запази непроменени основните лихвени проценти по едно- и петгодишните заеми, предаде CNBC.
Едногодишният основен лихвен процент служи като референтна стойност за повечето корпоративни заеми и заемите за домакинствата, докато петгодишният лихвен процент - за ипотечните кредити за недвижими имоти. В момента едногодишният лихвен процент е 3,45%, а петгодишният - 3,95%.
По-рано тази седмица централната банка в Поднебесната империя запази едногодишния лихвен процент по средносрочното кредитно улеснение на равнище от 2,5 на сто.
Показателят CSI 300 в континентален Китай се понижи с 0,72% и затвори на ниво от 3503,28 пункта, докато хонконгският индекс Hang Seng изостана с 0,65%.
Сред най-големите губещи в Хонконг е веригата ресторанти Haidilao, като акциите ѝ поевтиняха с 6,74%. Акциите на Shenzhou International Group и Budweiser Brewing Company APAC се понижиха съответно с 3,42% и 3,95%.
Южнокорейският показател Kospi добави 0,37% и затвори на ниво от 2807,63 пункта, докато индексът на компании с малка пазарна капитализация Kosdaq спадна с 0,43% и приключи на ниво от 857,51 пункта.
Акциите на HMM, най-голямата компания за контейнерен транспорт и спедиция в страната, поскъпнаха с над 3 на сто.
Японският индекс Nikkei 225 се повиши с 0,16% и приключи деня на ниво от 38 633,02 пункта. Широкият показател Topix отстъпи с 0,11% до 2725,54 пункта.
Тайванският претеглен индекс Taiex напредна с 0,85%, като приключи борсовата сесия на ниво от 23 406,10 пункта, след като за трети пореден ден достигна нови върхове.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 остана без промяна. Акциите на веригата за бързо хранене Guzman y Gomez поскъпнаха с цели 39% при пазарния си дебют в Австралия в четвъртък.
Публикувани в четвъртък данни от Нова Зеландия показаха, че икономиката е излязла от техническа рецесия, като е нараснала с 0,2% на тримесечна база през първите три месеца на годината и е надминала очакванията на анкетата на Ройтерс за ръст от 0,1%. На годишна база икономиката е нараснала с 0,2%.


"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Тръмп: Постигнах фантастични търговски споразумения с Китай
Честваме паметта на преподобния Пахомий Велики
Черно море Тича допусна загуба и в третия мач от полуфиналната серия с Балкан
DARA "взриви" Евровизия и е на финал
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
В Хавана: Пуснете ни ток поне за три часа
От 9 юли: Летище Палм Бийч ще се казва "Донълд Тръмп"
Китай призова за трайно примирие между САЩ и Иран
Анчелоти преподписа с Бразилия до 2030
В Тексас беше екзекутиран мъж за убийството на професорка