Широкият пазарен показател S&P 500 се повишава в сряда, след като докладът за инфлацията в САЩ през ноември отговори на прогнозите на икономистите, разчиствайки пътя към ново намаление на лихвите от страна на Федералния резерв на заседанието му следващата седмица.
Бенчмаркът нараства с 0,7%, а технологичният измерител Nasdaq Composite напредва с 1,3%. Индексът на сините чипове Dow Jones почти не трепва в началото на борсовата сесия.
Акциите на Nvidia и Tesla повеждат ръстовете на Wall Street, като акциите им поскъпват с по около 2%.
През ноември основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на храните и енергоносителите, се е повишил с 0,3% за четвърти пореден месец, показаха данните на Бюрото за трудова статистика в сряда. В сравнение със същия месец на предходната година той е нараснал с 3,3%.
Икономистите смятат, че основният показател е по-добър индикатор за инфлационната тенденция от общия индекс на потребителските цени, който включва често променливите разходи за храна и енергоносители. Общият показател се повиши с 0,3% спрямо предходния месец и с 2,7% на годишна основа.
Макар че инфлацията в САЩ се ускорява, това не се случва с темп, който да попречи на Фед да намали лихвите на следващото си заседание. Според инструмента FedWatch инвеститорите виждат 99,9% вероятност централната банка да облекчи паричната си политика на последната за годината среща.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,242%, а тази по 30-годишните - до 4,449%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,2% до 106,61 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поскъпват с 1,21% до 73,06 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 1,5% до 69,62 долара за барел.
Златото поскъпва с 1,22 на сто и се търгува на цена от 2751,6 долара за тройунция.
Данните са актуални към 17:25 ч. българско време.