Народното събрание избра Васил Димитров Големански за председател на Комисията за финансов надзор (КФН) с мандат от шест години. Решението беше взето със 125 гласа "за", 84 "против" и 20 "въздържал се", съобщи БТА.
Кандидатурата подкрепиха депутатите от ГЕРБ-СДС, чиято номинация е Васил Големански, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и "ДПС - Ново начало". Против бяха 12 от депутатите на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), 33 от Възраждане, 19 от "Демокрация, права и свободи" - ДПС, 11 от МЕЧ и 9 от "Величие". С "въздържал се" гласуваха 20 от депутатите на ПП-ДБ.
След като беше избран, Големански положи клетва пред Народното събрание.
В доклада на парламентарната комисия по бюджет и финанси се посочва, че Васил Големански е завършил висшето си образование през 1991 г. с квалификация инженер по електроника и автоматика в Техническия университет - филиал гр. Пловдив. През 2020 г. завършва магистърска програма по специалност "Международен бизнес" в Югозападен университет „Неофит Рилски” в Благоевград.
Посочва се също, че по-голямата част от професионалното развитие на Големански преминава в „Българска фондова борса” АД и в „Централен депозитар” АД. От 2010 до 2018 г. Големански е изпълнителен директор на „Българска фондова борса” АД, като от 2010 г. до настоящия момент е и заместник-председател на Съвета на директорите. От 2011 г. до настоящия момент Васил Големански е член на Съвета на директорите на „Централен депозитар” АД, като от 2012 г. е и негов изпълнителен директор.
“Моята формула е, че трябва да се управлява с авторитет, а не със сила. Важен е активният диалог – както вътре в Комисията, така и с поднадзорните лица. Само чрез съвместни усилия можем да разработим ефективни стратегии, които се припознават от бизнеса, и да прекратим неработещите практики“, коментира Големански, цитиран от КФН.
Той смята, че КФН трябва да има позиция, която трябва да бъде ясно комуникирана и разбрана от обществото, защото, по думите му „стабилността се изгражда чрез доверие“.
Сред приоритетите на новия председател на КФН са прозрачността, активният диалог с поднадзорните лица, дигитализацията, стриктният надзор върху капиталовия, застрахователния и пенсионния пазар, както и не на последно място, плавният преход към еврозоната и киберсигурността.