„Софарма“ АД е акция на седмицата на Investor.bg.
В последната година акциите на фармацевтичната компания поскъпват с близо 1%, а пазарната ѝ капитализация достига близо 1,05 млрд. лева.
В началото на тази седмица „Софарма“ обяви, че според предварителните оценки за март 2025 г. реализира 78% ръст на продажбите в сравнение с март 2024 г.
Увеличението се определя от износа на дружеството – за периода продажбите на вътрешния пазар нарастват с 21%, а износът – със 116%.
От началото на годината до края на март продажбите на „Софарма“ нарастват със 17% на годишна база, като на вътрешния пазар има умерен спад от 2%, а износът се разширява с 30%.
С тези резултати компанията преодолява спадовете, отчетени през февруари – 35% на годишна база, 28% на вътрешния пазар и 42% на износа, след умерените ръстове през януари.
Дружеството приключи 2024 г. с индивидуални продажби за почти 265,4 млн. лева при 286,5 млн. лева за предходната 2023 г., или със 7% по-малко на годишна база.
Печалбата за 2024 г. на индивидуална основа достига над 28,2 млн. лева в сравнение с 47,6 млн. лева за 2023 г., което е с 40% по-малко на годишна база.