Wall Street отваря на зелено в понеделник след стръмните спадове, отчетени в предишните сесии, които бяха предизвикани от опасения, свързани с икономиката и нов кръг от мита от администрацията на Тръмп, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава с 410,78 пункта, или 0,94%, до 43 999,36 пункта. Широкият S&P 500 бележи ръст от 73,29 пункта, или 1,17%, до 6311,30 пункта, а технологичният Nasdaq Composite – от 327,14 пункта, или 1,58%, до 20 977,27 пункта.
„Пазарите се възстановяват след срива в петък, но настроенията се промениха значително миналата седмица, тъй като инвеститорите бяха принудени да се сблъскат с икономическите данни, показващи стагфлация (слаб брой работни места и сравнително горещ индекс на потребителските цени) и сезон на отчетите за второто тримесечие, който завърши със смесени резултати след силния си старт“, пише Адам Крисафули от Vital Knowledge.
„Биковете далеч не са победени и продължават да държат в ръцете си наратива, но ще се нуждаят от потвърждение, за да възвърнат увереността си“, добавя той.
В петък имаше разпродажби на акции след по-слабия от очакваното доклад за заетостта в САЩ, който включваше сериозни ревизии на данните за заетостта през май и юни. Скоро след публикуването на отчетите президентът Доналд Тръмп уволни ръководителя на Бюрото за трудова статистика. По-късно Тръмп заяви, че ще назначи нов ръководител през следващите дни.
Предвид малкото икономически данни тази седмица инвеститорите ще следят внимателно развитието на търговските отношения между САЩ и Китай, след като високопоставени представители на двете страни се срещнаха в Швеция миналата седмица.
Инвеститорите очакват и нова серия отчети тази седмица. Palantir ще публикува резултатите си след затварянето на пазара в понеделник, а AMD ще го направи във вторник.
Пазарът се готви за исторически слаб месец. Август е най-лошият месец за Dow Jones Industrial Average според данни от 1988 г. насам, а за S&P 500 и Nasdaq Composite е на второ място сред най-лошите, според Stock Trader's Almanac.
Доходността по 10-годишните държавни облигации остана сравнително без промяна на ниво от 4,22%, а тази по двугодишните ДЦК се понижава с по-малко от 1 базисен пункт до 3,702%.
На пазара на суровини фючърсите върху петрола сорт Брент се понижават с 1,57 долара, или 2,25%, до 68,10 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 1,73 долара, или 2,57%, до 65,60 долара за барел. Основната причина за острите понижения е решението на ОПЕК+ да увеличи по-силно от предвиденото добива на петрол.
Фючърсите върху златото поскъпват с 38,55 долара, или 1,13%, до 3438,35 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Куба остана напълно без дизел и мазут
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран