Цената на една от най-големите търговски катастрофи по време на пандемичния срив на пазара в началото на 2020 г. започва да става ясна.
Германската финансова компания Allianz обяви в петък голямо съкращаване на бонусите за главния изпълнителен директор и борда си, както и споразумение с „широко мнозинство“ от инвеститори в очакване на изхода от регулаторната проверка на срива на своите базирани във Флорида хеджфондове, съобщава Ройтерс.
Кризата с инвестиционните фондове за 15 млрд. долара, станала по време на пазарните трусове в началото на 2020 г., хвърли сянка върху най-високо оценяваната финансова компания в Германия и един от най-големите мениджъри на активи в света.
Allianz съобщава за 3,7 млрд. евро провизии за уреждане на дела с инвеститори. Въпреки това обаче разследването на Министерството на правосъдието и на Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ продължава, като компанията не изключва и допълнителни разходи.
Инвеститори – включително обществени пенсионни фондове, асоциацията Blue Cross & Blue Shield, както и нюйоркският метрополитен – твърдят, че са загубили милиарди долари от колапса на хеджфондовете, които е трябвало да устоят на пазарен срив. Allianz ликвидира два фонда през март 2020 г. и e в процес на закриване на останалите, припомня Bloomberg.
Според обвиненията Allianz е изоставила задълженията си и е занижила защитата от рискове на своите фондове Structured Alpha Funds. В същото време компанията е заложила на рискови стратегии в опит да възстанови загубите си в момент на пазарна волатилност – ход, който според някои ищци е „изключително рисков“.
В защита от Allianz заявиха пред съда миналата година, че ищците са умели инвеститори, които с ясно съзнание са избрали да инвестират във високорискови частни фондове.
В изказване по време на пресконференция главният изпълнителен директор Оливер Беате се извини за инвеститорските загуби и обеща това да има „значителен ефект“ върху компенсациите за него и членовете на борда за миналата година.
„Искаме да покажем, че приемаме този въпрос изключително сериозно и наистина съжаляваме за загубите“, каза той, но без да уточни с колко ще е понижението.
Пакетът възнаграждения на Беате през 2020 г. бе в общ размер на 6,39 млн. евро, а за целия борд – 32 млн. евро
Беате също така заяви, че германският застраховател и мениджър на активи е уредил съдебно дело в САЩ с „широко мнозинство инвеститори“, отново без да дава подробности за сделката.
Последиците обаче продължават и инвеститорите остават предпазливи.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
преди 4 години Много интересно - тъй като работя за Allianz от доста години вече и не знам мой клиент да не му е платено... а щети има !!! В целия свят не им е чиста работата и "на никой не му се разправя"? Хайде, де. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не е много ясно дали сте прав. Застрахователното дружество в България например не изплаща обещетения по застраховки. Най-вероятно по целия свят не им е чиста работата така че нека си ги съдят. Те друго не заслужават. На мен за 2000лв не ми се разправяше, но са си б0к-лу-*** и който се е хванал с тях го съветвам да преосмили отношенията си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Allianz не трябва да дава нито цент на тия наглеци !!! Що за безочие - да се набуташ на пазарен връх във високорискови фондове и после да ревеш че си загубил и да обвиняваш управляващата компания все едно тя е пуснала коронавирусът по света? Ми то по тая логика всеки инвеститор, който се прецака може да тръгне да съди например посредникът си, който не го е предупредил, че инвестирането е свързано с рискове !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар