fallback

Акциите на европейските банки се сриват след фалита на SVB*

Книжата на Commerzbank бележат най-голям спад - от над 12 процента

12:10 | 13.03.23 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Акциите на банките в Европа се сриват в понеделник, след като крахът на фокусираната върху стартъп компании Silicon Valley Bank продължи да разтърсва пазарите. В същото време големите американски банки не успяха да задържат краткото си предпазарно рали, след като властите се намесиха, за да удържат заразяване във финансовия сектор, съобщава Ройтерс.

Общоевропейският банков индекс Stoxx се понижава с 5,17%, след като в петък спадна с 3,78%, с което върви към най-големия си двудневен спад, откакто Русия започна инвазията си в Украйна през февруари 2022 г.

Сред най-големите банки акциите на германската Commerzbank се сриват с 12,31% до 10,01 евро, а на по-големия ѝ конкурент Deutsche Bank – с 6,96% до 9,93 евро.

Цената на книжата на затруднената швейцарска банка Credit Suisse е надолу с 9,70% до 2,25 франка.

Във Великобритания акциите на HSBC поевтиняват с 3,27%, след като стана ясно, че кредиторът купува местното подразделение на SVB срещу 1 паунд, а френската Societe Generale е надолу с близо 6% до 24 евро.

Американското правителство се намеси в неделя със серия от спешни мерки, за да засили доверието в банковата система след краха на Silicon Valley Bank (SVB), което е най-големият фалит на американска банка от финансовата криза през 2008 г.

Това помогна на акциите на големите американски банки като Bank of America и JPMorgan да поскъпнат първоначално в предпазарната търговия, но не успяха да задържат тези ръстове.

По-малките банки остават под натиск, като американската частна банка First Republic Bank се срива с около 50% в предпазарната търговия, а PacWest – с около 26%.

First Republic Bank каза в неделя, че е подсигурила допълнително финансиране чрез JPMorgan Chase, давайки ѝ достъп до общо 70 млрд. долара средства чрез различни източници.

След драматичен уикенд американските регулатори заявиха, че клиентите на SVB ще имат достъп до всичките си депозити от понеделник и създадоха нов инструмент, с който дават на банките достъп до спешни фондове.

Федералният резерв освен това улеснява банките да заемат от него при спешни случаи.

Американските банки изгубиха около 100 млрд. долара капитализация на борсовия пазар миналата седмица след фалита, а европейските кредитори – около 50 млрд. долара, сочат изчисления на Ройтерс.

„Фед не само обръща внимание на опасенията относно активите на банката в баланса, но и по отношение на пасивите, където те по същество са изправени пред по-голямо оттегляне от банките, което... може да бъде унищожително и бързо да срине всяка институция“, коментъра Крис Уестън, ръководител на изследванията в Pepperstone.

„Вероятно ще има допълнителни миграции към по-силните банки и тези с голяма база от активи и нисък собствен капитал ще продължат да отчитат, че вложителите се освобождават от капитал“, добавя той.

Колапсът на SVB се случва успоредно със затварянето на криптофокусираната банка Silvergate, която миналата седмица разкри планове за прекратяване на дейността си и доброволна ликвидация след срива на FTX миналата година.

Държавните регулатори на САЩ в неделя също така затвориха базираната в Ню Йорк Signature Bank, която стана следващата жертва на банковите сътресения след SVB.

* Данните са актуални към 11:35 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:10 | 13.03.23 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още