Брутният външен дълг (частен и държавен) на България към края на декември 2023 г. се увеличава с 1,9% (820,2 млн. евро) за година и достига 45,069 млрд. евро. Така той представлява 47,9% от прогнозния БВП на страната, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). За сравнение, през декември 2022 г. той възлезе на 44,248 млрд. евро, което беше 51,6% от БВП.
Източник: БНБ и МФ
В края на миналата година краткосрочните задължения възлизат на 7,971 млрд. евро и се понижават с 879,3 млн. евро (9,9%) на годишна база.
По данни на централната банка дългосрочните задължения в края на 2023 г. са за 37,097 млрд. евро, като за една година се повишават с 1,699 млрд. евро (4,8%).
Към края на декември 27,914 млрд. евро (61,9%) от брутните външни задължения са с остатъчен матуритет над една година. В евро са деноминирани 81,2% от брутните външни задължения, при 80,5% година по-рано.
Източник: БНБ и МФ
Брутният външен дълг на сектор „Държавно управление“ в края на миналата година е 10,888 млрд. евро и нараства за една година с 2,011 млрд. евро (22,7%).
Външните задължения на централната банка са 2,068 млрд. евро и намаляват с 15 млн. евро (0,7%) в сравнение с година по-рано.
В БНБ изчисляват, че външните задължения на сектор Други парични финансови институции (банки и фондове на паричния пазар) са 6,951 млрд. евро и растат с 404,7 млн. евро (6,2%) на годишна база.
Задълженията на бизнеса и домакинствата са за 11,582 млрд. евро и намаляват с 1,223 млрд. евро (9,6%) в сравнение с година по-рано.
Източник: БНБ и МФ
Вътрешнофирменото кредитиране в края на миналата година е в размер на 13,578 млрд. евро, което е с 357,7 млн. евро (2,6%) по-малко спрямо края на декември 2022 г., когато беше 13,936 млрд. евро. То е с най-значителен дял в структурата на външния дълг – 30,1% към края на декември 2023 г., при 31,5% година по-рано.


Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%
На първо четене: Глобите за необосновани цени ще стигат до 100 000 евро