Германската технологична група Bosch е договорила придобиването на бизнесите за жилищна вентилация на Johnson Controls и Hitachi за 8 млрд. долара, съобщи компанията във вторник. Това ще бъде най-голямата сделка на групата, чиито акции за момента не са листнати на борсата, съобщава Ройтерс.
Bosch заяви, че бизнесът на Johnson за отопление, вентилация и климатизация (ОВК) за жилищни и малки търговски приложения ще подсили подразделението на Bosch Home Comfort, увеличавайки продажбите му до 9 млрд. евро от 5 млрд. евро в момента.
Johnson Controls International (JCI) отделно заяви, че ще получи 6,7 млрд. долара в брой в рамките на слелката.
Bosch каза, че новата придобивка ще засили присъствието ѝ в САЩ и Азия, включително продажбите на термопомпи, тъй като компанията се стреми да се възползва от глобалните усилия за ограничаване на отоплението с петрол и газ с цел да се намалят парниковите газове.
Продажбата на активите на JCI включва бизнеса ѝ в Северна Америка и съвместно предприятие с японската група Hitachi, която държи дял от 40%.
Bosch заяви, че очаква глобалният пазар за отопление и охлаждане на сгради да нарасне с 40% до 2030 г., воден от технологичния напредък, борбата с климатичните промени и новите регулации.
Сделката ще бъде финансирана чрез вътрешни средства, добави компанията.
JCI заяви, че сделката се оценява на общо 8,1 млрд. долара, като се включат производствените обекти за ОВК в Шимизу, Япония, които Hitachi ще придобие.
Главният изпълнителен директор на Bosch Стефан Хартунг каза, че компанията проучва по-големи, потенциално глобални цели за придобиване и че групата е отворена да листне някои от подразделенията си на фондовия пазар.
Ройтерс съобщи през юни, че Bosch обмисля да отправи оферта за американския производител на уреди Whirlpool, чиято пазарна стойност е около 4,8 млрд. долара.
Хартунг отказа коментар по темата за Whirlpool във вторник, но каза, че сделката Johnson-Hitachi ще държи компанията ангажирана 12 месеца.
Bosch, която отчете приходи от около 92 млрд. евро миналата година, произвежда още части за автомобили, фабрично оборудване, електрически инструменти и домакински уреди.
Lennox International и Samsung Electronics са били сред кандидатите, които са се състезавали за активите на Johnson Controls, заявиха запознати с въпроса източници пред Ройтерс през март.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат