Nvidia и Hewlett Packard Enterprise обявиха, че си партнират с Leibniz Supercomputing Centre за изграждането на нов суперкомпютър, ползващ чипове от следващо поколение на Nvidia, предава Ройтерс.
Суперкомпютърът Blue Lion, както е наречен проектът, ще стане достъпен за учените в началото на 2027 г., като ще използва чиповете Vera Rubin на Nvidia.
Новината, обявена на коференцията за суперкомпютри в Хамбург, Германия, следва съобщение от Nvidia, че Националната лаборатория "Лорънс Бъркли" в САЩ също планира да изгради система през следващата година, използвайки тези чипове.
Отделно Nvidia заяви, че Jupiter – друг суперкомпютър, ползващ нейните чипове в германския национален институт за изследвания Forschungszentrum Julic,h официално се е превърнал в най-бързата система в Европа.
Сделките показват как европейските институции се стремят да останат конкурентоспособни спрямо САЩ в сферата на суперкомпютрите, използвани в научни области – от биотехнологиите до климатичните изследвания.
Много преди да се превърне в гигант в областта на изкуствения интелект, Nvidia се опитваше да убеди учените да използват нейните чипове, за да ускорят решаването на сложни компютърни проблеми, като например моделиране на изменението на климата. Тези проблеми изискват много прецизни изчисления, които могат да отнемат месеци.
Сега Nvidia полага усилия, за да убеди учените да използват изкуствен интелект. Тези системи могат да вземат резултатите от няколко прецизни изчисления и да ги използват, за да правят прогнози, които могат да бъдат полезни, като същевременно отнемат много по-малко време.
Във вторник Nvidia представи свой модел изкуствен интелект, който нарича „Климат в бутилка“. На брифинг за медии Дион Харис, ръководител на маркетинга на продукти за центрове за данни в Nvidia, твърди, че учените ще могат да въвеждат няколко начални условия, например температурата на морската повърхност, и да генерират прогноза за 10 до 30 години напред, както и да видят какво може да бъде времето на всеки километър на земната повърхност.
„Изследователите ще използват комбиниран подход от класическа физика и изкуствен интелект, за да разрешат турбулентните атмосферни потоци“, коментира Харис. „Тази техника ще им позволи да анализират хиляди повече сценарии с по-големи подробности от всякога.“