Цената на акциите на Nvidia се повиши с 1,7% в петък, прекъсвайки тридневните спадове, най-дългата ѝ губеща серия за един месец, и поставяйки акциите на по-малко от 3% от рекордно високия им връх по-рано през август. Анализатори от Wall Street очакват Nvidia да отчете коригирана печалба на акция от 1,01 долара за второто си фискално тримесечие, което е скок от 48% спрямо предходната година, при приходи от над 46 млрд. долара, а това е с 54% повече спрямо същото тримесечие година по-рано.
Разбира се, точно както един силен отчет може да повиши цената на акциите на Nvidia и да тласне пазара нагоре, всеки пропуск може да спре борсовия подем и да добави значителна тежест към спада. Търговците на опции очакват 6% движение в двете посоки, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Движение на акциите на Nvidia след представяне на финансовите ѝ резултати. Графика: Bloomberg
Прекалено високи оценки
„Оценките са на прекалено високо ниво“, казва Бейли. „И въпреки това инвеститорите продължават да ги игнорират, вярвайки, че тези AI компании ще продължат да генерират невероятни резултати“.
Един от най-големите въпроси, пред които е изправена Nvidia, е дали ще може да продава продуктите си в Китай. Администрацията на Тръмп наскоро даде разрешение на Nvidia и Advanced Micro Devices (AMD) да възобновят продажбите в Китай, стига да дават 15% от приходите на правителството на САЩ. След това обаче Пекин насърчи местните компании да избягват използването на AI чипа H20 на Nvidia, който е проектиран да се продава в азиатската страна. Това накара технологичния гигант да каже на доставчиците си да спрат производството, съобщи миналата седмица The Information.
„Пазарните очаквания бяха, че в крайна сметка на Nvidia ще ѝ бъде позволено да се върне в Китай“, коментира Майкъл О'Рурк, главен пазарен стратег в Jonestrading. „Проблемът сега е, че администрацията твърди, че разрешава продажбите на H20, защото е почти остарял, а Китай се обиди. Китай се опасява, че САЩ използват чипове на Nvidia, за да създадат задни вратички към китайските технологии.“
Анализатори от Wall Street, които отдавна са оптимистично настроени за акциите на Nvidia, не виждат почти никаква причина за безпокойство. Само през последната седмица поне девет от 79-те анализатори, отразяващи компанията, повишиха ценовите си цели въз основа на очакванията за солиден тримесечен отчет, като средната стойност беше над 194 долара, сочат данни, събрани от Bloomberg. Това предполага приблизително 9% ръст спрямо цената от 178 долара, на която книжата затвориха сесията в петък.
Разбира се, отчетът на Nvidia не е единственият потенциален пазарен катализатор, който ще бъде следен внимателно тази седмица. Инвеститорите ще следят и за повече информация относно инфлацията в нови данни, които ще бъдат публикувани в петък. И все пак опасенията относно резултатите на компанията, които биха могли да предизвикат потенциална разпродажба, доминират на Wall Street.
„Притеснявам се“, казва Бейли. „Икономиката е изправена пред мита и забавяне на растежа на броя на работните места. Така че тези скъпи акции са готови за огромен спад, ако има лоши новини, а по-широкият пазар е уязвим от рискове от концентрация.“


Варна даде старт на 39-ото Европейско първенство по карате киокушин
Открито е обезобразено тяло на мъж на Витоша
Имотна измама в България: как се губят имоти „по документи“ и как собственикът може да се защити
Хърватия го закъса, инфлацията удари тавана за последните 30 месеца
Кметът на Варна: Автомобилният трафик по Алея Първа няма да бъде възстановен
Русия притиска студенти да попълват редиците на операторите на дронове
Замърсяването от въглища намалява глобалното производство на слънчева енергия
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Турция засилва "Синя родина", Атина отхвърля експанзионистката реторика
Нова детска надбавка в Гърция: семейства ще получат до 1050 евро
Абитуриентският бал: Между 5000 и 8000 евро за празничната нощ
Костадинов с подкрепа към разносвача на храна от спора с Мирчев, "Възраждане" ще осигури адвокат
Дрон се е разбил в сграда в турския град Самсун на Черно море