IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството

Основателят на Amazon планира да влее парите във фонд, който да придобие предприятия от производствения сектор, в които да наложи технологията

22:20 | 19.03.26 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Основателят на Amazon.com Inc. Джеф Безос води преговори за набиране на 100 милиарда долара за фонд, който да придобие производствени компании и да ги снабди с изкуствен интелект, съобщава Wall Street Journal.

През последните месеци Безос се е срещал с големи мениджъри на активи, за да набере средства за проекта, включително по време на пътувания до Близкия изток и Сингапур, съобщава WSJ, позовавайки се на източници, запознати с усилията и инвеститорските документи.

Говорител на Безос не отговори на молбата за коментар.

Безос, който се оттегли от поста главен изпълнителен директор на Amazon през 2021 г., но остава председател на онлайн търговеца на дребно, е съосновател и инвеститор в Project Prometheus, компания, фокусирана върху приложения за изкуствен интелект във физическия свят.

Предприятието не е оповестило амбициите си, но е набирало таланти в областта на изкуствения интелект в Сан Франциско, Цюрих и Лондон. 

През октомври Безос заяви, че разходите за изкуствен интелект наподобяват „балон в индустрията“, който може да доведе до загуба на инвестиции, но също така ще направи обществото по-добро.

„Когато хората се вълнуват много, както днес за изкуствен интелект, всеки експеримент се финансира, всяка компания получава пари - и добрите, и лошите идеи“, коментира Безос, визирайки компаниите, които получават милиарди долари финансиране преди да имат продукт. „В разгара на това вълнение инвеститорите трудно се справят с разграничаването на добрите от лошите идеи“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:15 | 19.03.26 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още