fallback

НАТО трябва да се поучи от Украйна и да харчи разумно

Евтините, лесни за подмяна комерсиални технологии се доказаха като съществена част от военните усилия на Киев

20:16 | 24.07.23 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В навечерието на Втората световна война Франция изгради огромни, скъпи укрепления по границата си с Германия, които станаха известни като линията Мажино. Недостатъците в тази стратегия скоро бяха разкрити, когато Германия атакува през пролетта на 1940 г., използвайки блицкриг - тактика, чрез която проби през Люксембург и Белгия, като заобиколи защитата на Мажино, правейки я безполезна.

Войските на НАТО са опасно близо до повтарянето на подобен провал днес, пише за Financial Times Аня Мануел, изпълнителен директор на Форума за сигурност, организиран от международния институт Аспен.

В продължение на десетилетия те разчитаха на скъпи, трудни за производство материални части като самолетоносачи, изтребители и прецизни боеприпаси като установките с голям обсег на действие Himars, чиито ракети могат да струват 100 хил. долара едната. Армиите на НАТО също разчитат на широк набор от специално създадени сателити и комуникационни системи за стрелба с прецизно насочвани боеприпаси. Но войната в Украйна показа колко потенциално уязвима е тази стратегия - или колко лесна е за заобикаляне - особено по време на бързо развиващ се конфликт.

Два проблема се открояват. Първо, скъпите прецизни ракети и друга военна техника могат да бъдат поразени доста лесно. В Украйна например Русия заглуши системата GPS по почти целия фронт от 1200 км, правейки дарените от САЩ пускови установки Himar и прецизните снаряди Excalibur много по-малко точни, отколкото би трябвало да бъдат. Украинците понякога изкарваха седмици без да поразят вражеска цел, сочат последните доклади.

В една евентуална война за Тайван американските военни се притесняват, че Китай ще се опита да извади от строя техните сателити или дори над 30-те спътника, от които зависи цялата GPS система в света, като по този начин направи безполезни много модерни западни оръжейни системи.

Второ, евтините, лесни за подмяна комерсиални технологии се доказаха като съществена част от военните усилия на Киев. Необходимостта е майката на изобретението и находчивите украинци, с които говорих, пише авторката, подчертават, че едно от най-ефективните им оръжия всъщност е търговският дрон с „изглед от първо лице“ – дрон играчка, който обикновено се използва за игри и се управлява от очила за виртуална реалност.

Украинците креативно промениха предназначението на тези дронове чрез общодостъпни части и добавиха експлозиви. Един полковник в Киев наскоро каза, че дроновете „имат участие при повече от 70 процента от руските жертви“. Модифицираните дронове могат да струват само няколкостотин долара, но надеждно да унищожават скъпи цели, които не са толкова пъргави, дори понякога руски танк Т-90, който струва до 4,5 милиона долара, което дава огромни и неочаквани ползи.

Но въпреки тези предприемчиви усилия на украинските бойци, САЩ и техните съюзници засега полагат малко усилия за да придобият евтини, налични в търговската мрежа технологии като модифицирани дронове или да направят комуникационните спътници по-трудни за поразяване. Те са възпрепятствани отчасти от лобирането от страна на традиционни военни подизпълнители, което доведе до преразход за комплекти, чието изграждане отнема години, а бързо стават негодни.

Министерството на отбраната на САЩ – и неговите европейски партньорски въоръжени сили – също така имат „проблем с внедряването на иновациите“, според двупартийна комисия по отбраната, която предупреди за опасностите от болезнено бавния процес на доставки, който прекалено избягва риска.

Полагат се някои малки усилия за решаване на проблема, но те не са достатъчни. Например, служителят на Пентагона, отговарящ за снабдяването за космически цели, Франк Калвели, наскоро посочи, че САЩ трябва да преминат към използване на по-малки, налични в търговската мрежа констелации от сателити. Това все още не се е случило, но би било разумна стъпка. Няма как обаче да стане веднага.

Както НАТО, така и Вашингтон създадоха малки субекти, които да експериментират с революционни технологии като Ускорителя на иновации в отбраната на НАТО за Северния Атлантик и Отдела за иновации в отбраната на САЩ. Но тези програми често са недостатъчно финансирани изключения, а не стъпки към по-фундаментално скъсване с бавното, бюрократично възлагане на обществени поръчки.

Смелостта и изобретателността на украинските войници, които адаптират технологии за бойното поле, ни дадоха ценен урок. Не на последно място, че конфликтът между големите сили - с Русия или Китай - вече не е немислим. На срещата във Вилнюс членовете на НАТО потвърдиха ангажимента си да се защитават взаимно, да модернизират своите способности и да изпълнят обещанието за 2 процента разходи за отбрана от БВП. Най-лошият резултат би бил тези средства да се инвестират в една съвременна линия Мажино от скъпи, уязвими защити. Трябва да се учим от Киев и да харчим по-разумно, завършва Мануел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:16 | 24.07.23 г.
fallback
Още от Войната в Украйна виж още