Обществена поръчка за ремонт на до десет двигателя за самолети МиГ-29 е прекратена, тъй като не е подадено нито едно заявление за участие. Това е записано в решение на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов, публикувано в регистъра за обществени поръчки.
В началото на годината Министерството на отбраната (МО) обяви обществена поръчка за ремонт за малко над 21 млн. евро.
Това не е първата обществена поръчка за ремонт на двигатели на МиГ-29. В края на 2024 г. беше сключен договор с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
В края на 2025 г. Атанас Запрянов каза, че по план изтребителите F-16 ще постигнат оперативна готовност през 2028 г., а дотогава трябва да бъдат поддържани самолетите МиГ-29, припомня БТА.
Прогнозните разходи за експлоатация на самолетите МиГ-29 и Су-25 през 2026 г. са общо малко над 114 млн. лв., каза Запрянов в края на 2025 г. Разчетите са направени за услуги и доставки, основани на годишното планиране и експлоатационната статистика за двата типа самолети.
За поддържане на оперативни способности от Военновъздушните сили със самолети МиГ-29 и Су-25 годишните разходи, свързани с тяхната експлоатация през 2024 г. и до 31 октомври 2025 г., са в размер на малко над 104 млн. лв.
В началото на 2025 г. започна доставката на първите осем изтребителя F-16 по първия договор със САЩ от 2019 г., а на 18 декември на официална церемония бяха представени и осемте самолета. Очаква се Военновъздушните ни сили да разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато се очаква да бъдат доставени още осем самолета по втория договор.


Изненадващо проучване: най-зеленомислещите богати замърсяват най-много
Селата в България без нито един жител са 199
В България е втората най-дълга работна седмица в Европа
Какво ще е времето през юни?
И тази година ранното пенсиониране е хит
AI платформа "превежда" пазарите на разбираем език за индивидуалните инвеститори
Универсален базов капитал вместо универсален базов доход в САЩ?
Китай настройва съседите срещу себе си
Британската финансова министърка Рейчъл Рийвс е незаменима
Разследване за корупция срещу бивш лидер разклаща властта на испанския премиер
Michelin XAS: Гумата, която промени спортните коли
Ford Fiesta на старо – за какво да внимавате?
Audi RS 3 Sportback записа рекорд за превишена скорост във Франция
Най-бързите кабриолети Porsche в историята
Автомобилните стъкла се нуждаят от радикално пролетно почистване
Мъж е с опасност за живота, след като бе блъснат от 19-годишен шофьор
10 проблема във връзката, които застрашават дори най-щастливите двойки
Демерджиев: Строителят на незаконния град вероятно е напуснал България
Рецептата Dnes: Класическа марината за скара
МААЕ: Ударът с дрон е нанесъл щети на турбинната зала на Запорожката АЕЦ
преди 2 месеца До: 0pk Чакай сега, те не бяха ли само на чертежи Ф16ките? Или мypзиляжа изживя катарзис? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Ше ги подарим на ***, те там поне могат да си ги ремонтират. Пък те на нас ще ни пратят малко обучени пилоти, понеже при нас сичкото е прсто и бройките Фъ16 превишават тези на годните пилоти отечествено пройзвотству :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца въпрос с повишена трудност към форумните антиваксъре-газовици , с какви самальоти са пуснати "сянките" . И те най-вероятно са навлезли в рассийска територия , щото обсегът не им достига за да са пуснати от украинска ... И де е било безаналоговото всичковиждащоивсичкосвалящо С400 ?! Нито е прихванало самальотите нито "сянките" !! Фащате ли колко разбомбена и продънена е вече тюрмата на народите (рассийката) ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца приключваме с МИГовете ... :))) ... еФките фъркат !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар