fallback

Руската икономика се задъхва, отливът на капитали се увеличава

МВФ оряза прогнозата си за растежа, според СБ 150 млрд. долара ще напуснат страната през 2014 г., а Путин обръща поглед към Китай

11:28 | 14.05.14 г. 44
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Международният валутен фонд (МВФ) оряза прогнозата си за икономическия растеж на Русия за 2014 г. до само 0,2% спрямо постигнатия през 2013 г. ръст от 1,3%. Миналия месец експертите на финансовата институция заявиха, че руската икономика вече е изпаднала в техническа рецесия заради големите отливи на капитали на фона на случващото се в Украйна, пише WBPOnline. Централната банка на Русия изчислява, че само за първото тримесечие на 2014 г. 63,7 млрд. долара може да са напуснали страната.

Министерството на икономиката на Русия съобщи, че производството на електроенергия и газ и товарният транспорт са отчели слабости през април. Общата бизнес активност не дава причини да смятаме, че перспективите пред икономиката за първите три месеца на новата година ще са оптимистични. Прогнозите са за свиване на БВП през второто тримесечие – което да е второ поредно.

Миналата седмица Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) също предрече, че руският икономически растеж ще спадне до 0,5 на сто от първоначалните 2,3%. Според експертите на Организацията събитията в Украйна са сложили спирачка на възстановяването в Русия, което са наблюдавали в края на миналата година.

Световните финансови институции са на мнение, че санкциите, наложени от САЩ и Европейския съюз, са оказали своя ефект върху инвеститорското поведение.

Според някои анализатори събитията в Украйна са само един от факторите за отлива на капитали, като твърдят, че парите са напускали границите на Русия още преди анексирането на Крим и наложените впоследствие санкции. Общият брой на местните проекти от руски инвеститори е спаднал със 7% на годишна база през януари тази година и с 3,5 на сто през февруари.

Руското икономическо ведомство очаква, че до края на тази година отливът на капитали ще достигне сумата от 100 млрд. долара, докато Световната банка прогнозира, че сумата ще надхвърли 150 млрд. долара.

В края на април агенция S&P понижи кредитния рейтинг на Русия, посочвайки, че „големите капиталови отливи през първото тримесечие на 2014 г. са увеличили риска от значително влошаване на външното финансиране, преките чужди инвестиции и на портфейлните капиталови инвестиции.“

Компаниите, както и руските домакинства, са движещата сила, която стои зад отлива на капитали, конвертирайки спестяванията си от рубли в долари. Търсенето на чуждестранна валута отчете рекорден връх от 2008 г. насам – най-тежката от финансовата криза, когато бизнес доверието бе на рекордно ниско дъно.

В опит да неутрализира въздействието от американските и европейските санкции и за да предпази Русия от навлизането в рецесия президентът Владимир Путин се впусна в търсене на алтернативни източници на капитал за препъващата се икономика.

След като финансирането от западните държави се затегна, Путин обърна поглед към Азия и в частност – към Китай, за осигуряването на финансови инжекции за руските индустриални, промишлени и инфраструктурни проекти.

В продължение на няколко поредни години Китай бе най-големият търговски партньор на Русия, а Москва бе особено активна в правенето на бизнес с южната си съседка, особено в областта на енергетиката, задоволявайки нарастващата й нужда от петрол и газ. Сумите по сключените нефтени сделки между двете страни надхвърлиха стотици милиарди долари.

Очакванията са, че Китай, който изпитва недостиг на суровини, ще се възползва от предложенията, отправени от руското правителство, и ще се сдобие с по-широк достъп до секторите на руската икономика и ще вземе участие в големи проекти в бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:53 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още