Според него основните промени в отношенията между САЩ и ЕС по време на мандата на Байдън ще са по отношение на комуникацията.
“Байдън ще гледа на ЕС като на конгломерат от държави, които са съюзници на САЩ, а не противници”, смята Табаков.
По думите му между Вашингтон и Брюксел обаче има много проблеми от прагматично естество, които ще останат. За пример той посочи субсидиите за селскостопански стоки в ЕС, които в САЩ определят като нарушение на принципите на свободна търговия и конкуренция.
Политологът посочи, че част от предизвикателствата са в търговията, както и при преноса и съхранението на данни.
„Бъдещето, според мен, и на това трябва да се изгради принципът за предстоящата комуникация между Вашингтон и Брюксел, е, че в нея трябва да има консолидация, намиране на споделен консенсус на външната политика и сигурност на ЕС и САЩ“, препоръча Табаков.
Той подчерта, че вероятно Джо Байдън ще донесе позитивна промяна, но „малките камъчета, които обръщаха каруцата по време на президентството на Доналд Тръмп, като че ли ще останат”.
Политологът е на мнение, че заплахи, включително американските санкции срещу проекта “Северен поток-2”, също ще останат. Той припомни, че в администрацията на президента Барак Обама Байдън отговаряше за ресор Западни Балкани, Източна Европа и Русия, което означава, че новоизбраният лидер на САЩ познава темата добре и има поглед върху нея.
Табаков коментира и очакваните промени в отношенията между САЩ и страните от Близкия изток. Политологът изтъкна, че за съживяване на Иранското ядрено споразумение до голяма степен е важно доколко режимът в Техеран всъщност е мотивиран.
Кой е Антъни Блинкън, на когото бъдещият президент на САЩ има доверие? Ще възстанови ли САЩ алиансите и съюзите? Ще се срещнат ли интересите на САЩ и ЕС? Какво ще е отношението с Русия и Г-7? Има ли достатъчна мобилизация в българското общество при спазване на противоепидимиологичните мерки? Ще издържи ли правителството на Бойко Борисов теста за справяне с коронакризата?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Светът е бизнес” гледайте тук.


Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Прокуратурата задържа мъж за тежка телесна повреда на дете
Ядрената зависимост от Русия: Западът трябва да се подготви за проблеми с "Росатом"
Париж затяга правилата за е-тротинетки: глоба от 135 евро без каска
Германски генерал: Русия вече изпитва НАТО за бъдещ конфликт