IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Развод по европейски с въглищата

Година след Зелената сделка пазарлъците още продължават, а последният Европейски съвет отново промени правилата на играта

10:57 | 05.01.21 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP


На въглища, при това собствен добив, разчита и Полша и засега все още трудно възприема идеята да се откаже от евтиния за нея енергиен източник. От икономическа гледна точка обаче производството на електроенергия от въглища ще става все по-скъпо заради санкциите, които ще плащат замърсителите.

В периода 2000 - 2020 година Полша е изградила почти 6 гигавата въглищни мощности и на този етап продължава да разчита на тях за осигуряване на енергийното потребление. Властите още не са подготвили план за действие в следващите години, но вече опипват и други възможности, сключвайки меморандум със САЩ за покупка на ядрени технологии.

Варшава има идея да замести въглищата с ядрени централи и обмисля изграждането на между 6 и 9 гигавата блокове. Плановете за финансирането им обаче още не са много ясни, на фона на предходните изказвания от Брюксел, че с пари от еврофондовете ще могат да се финансират само възобновяеми източници. Сега картината е променена и пазарлъците на Варшава могат да започнат.

Освен Полша и Германия, на въглищната карта на Европа стоят още няколко държави с големи въглищни мощности и голямо отражение върху неизпълнението на зелените политики. Сред тях са България и Румъния. Нашата страна - заради ниското качество на въглищата, а Румъния - заради старите централи.

По данни на End Coal в периода 2000 - 2020 година България е въвела в експлоатация 844 мегавата въглищни мощности, а северната ни съседка - нито една нова мощност.

Отказът от въглищата е труден процес

По данни на Europe Beyond Coal  към края на 2020 година въглищата вече не са част от енергийния микс на 10 от членовете на ЕС. Една от първите държави в общността, която се отказва от въглищните мощности, е Белгия. 

Страната затваря една по една остарелите си централи и така още през 2016 година изпълнява плановете за отказ от въглища, които тепърва започват да се разработват в някои от останалите членове на ЕС, сред които България, Полша, Румъния и Словения.

Всъщност официално правителствено решение за спиране на използването на въглища няма и Испания, но компаниите, които оперират такива централи, затварят мощностите, които не покриват изискванията за чистотата на въздуха. Така през лятото на 2020 година в страната бяха закрити седем централи с инсталирана мощност от 5,1 гигавата.

В повечето държави въглищата се заменят от природен газ и възобновяеми източници. При коментари относно Зелената сделка от Европейската комисия потвърдиха, че структурата на енергийния микс се определя от националните правителства и в Брюксел нямат забележки как ще бъдат заменени въглищата, включително и с ядрени мощности, стига да отговарят на критериите за безопасност.

Трансформацията ясно се вижда и в Гърция. Страната обеща да затвори и последната си въглищна централа до 2028 година, но още от 2018 година делът на въглищата в енергийния микс намалява и от 33% спада до под 10% през 2020 година. Тяхното място засега успешно се заема от природен газ и възобновяеми енергийни източници. Гърция обаче си осигури няколко нови източника на природен газ, разчертани още от предишното правителство, водено от радикалната лява СИРИЗА.

Един от тях е Трансадриатическият газопровод, който навлезе в експлоатационната си фаза в края на ноември.

Енергийна трансформация по български

През последните месеци България е поставена пред трудното решение да затвори предсрочно въглищните централи, които са основни за енергетиката. Заявките на правителството са, че тези мощности ще работят максимално дълго, дори и до 2050 година.

Заместващите мощности засега са само далечни амбиции и често става въпрос за проекти, разработвани преди няколко десетилетия и забравени в чекмеджетата на институциите заради липса на пари или недостатъците на тогавашните технологии.

Сред тях например за изграждане на АЕЦ "Белене", чиято първа копка е още от 1981 година, за водни централи на р. Дунав, чиято идея е от 1956 година. Проектът е официално изоставен от правителството на Андрей Луканов през 1990 година, но отново влезе в полезрението на експертите, след като беше официално предложено от екипа на президента Румен Радев като опция за развитието на зелената икономика.

Плановете какво ще се прави на мястото на Маришкия басейн още не са разчертани - това ще стане с помощта на определен от ЕК консултант, който ще планира заедно с местните власти проектите, които да получат финансиране по Фонда за справедлив преход.

Едно е сигурно обаче, преди да си представим наредени соларни панели на мястото на въглищните централи в региона или огромни батерии, разположени по площадките, сега е моментът да се инвестира в иновативни технологии и решения.

Проекти за съхранение на енергия не означава автоматично акумулаторни батерии, които да се чудим впоследствие как да утилизираме. Такива са и идеите за ПАВЕЦ, които в условия на излишък на енергия зареждат своите изравнители в очакване за пиково търсене, а страната ни има всички географски дадености да ги реализира.

ПАВЕЦ "Чаира" вече доказа своята ключова роля за енергетиката, изваждайки страната от енергийна криза в началото на 2017 година. Централата може да поеме дори изключването на един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" - разбира се, временно, но достатъчно, за да се намери източник на енергия от общия енергиен пазар и да не бъде допуснат режим на тока.

Такива са проектите за изграждане на централи на природен газ, които стават релевантни след заявката на Брюксел, че газът ще може да бъде "мостова технология" към прехода от въглища към зелена икономика.

Такива са дори и ядрените централи - блоковете от ново поколение вече са достатъчно гъвкави и могат да бъдат вече не толкова базова мощност, а дори балансираща мощност за възобновяемите източници.

Според проучване на Масачузетския технологичен институт от 2018 година дори и по-старите реактори в САЩ, Канада и Европа могат да бъдат управлявани така, че да заменят "спящите" мощности на въглища и газ, които чакат дупка в производството на зелените централи.

И да не забравяме, че декарбонизацията не е свързана само с енергетиката и производството на ток.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 3
scott
преди 3 години
НА *** ВЪПРОСИ - НЕ ОТГОВАРЯМ. Ама като е за пръв път....ФОТОСИНТЕЗА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 2
scott
преди 3 години
Преди да ми дорекламираш ПРОПАГАНДАТА НА ЗЕЛЕНИНАТА задай си въпроса:АРМИИТЕ С ДВГ ЛИ ВОЮВАТ? ЗАЩО, ЗАЩО ГО ПРАВЯТ? Дали имат на въоръжение ядрени бойни глави и как това "пази климата и зелената сделка?Само гоите са облъчени да не дишат. Армиите имат статут на богопомазани и нужни, а точно те най-убиват климатот.Колкото до ТЕХНОЛОГИИТЕ: само на едно поколение /това от 60-та на 20-ти век/ биде позволено да упражнява истинска власт чрез новопоявяващите се компютри. Старите не вдяваха нищо от тях и им позволиха да си играят на младите....сега, днес, сека технология е реплика, която мога да реверсилам до първоидточника. И е направена за КОНТРОЛ, не за ОСВОБОЖДАВАНЕ!А ти си рекламирай...........кога ше си зимаш "тесла"? Айфоня ако нее новоизлезия, за никъде си, да знаеш. Точно с технологииге ше ви стъпът на вратот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
Oбичам България
преди 3 години
Според теб човекът не замърсява поголовно и диша навсякъде чист въздух, така ли?Чичо ти да не е производител на найлонови торбички и да работиш при него лятото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
zelka007
преди 3 години
преди да коментираш технологични решения , пробвай да се информираш поне малко ... айде остави българската действителност ... виж съоръженията hornsdale power в австралия , jardelund в германия , ls power в калифорния , golden concord в китай , или някое от десетките (да не напиша стотици) вече такива съоръжения . задай си въпросът : защо ... ?! защо ги строят ...?! има ли полза и каква е ... ?! доста отговори има от професионалисти ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 3
scott
преди 3 години
ИМА ЛОКДАУН.Шейната е готова, снежния човек се пече, обаче ше ми праснат 5 хилки глоба за нарушение на соцялната изолация. та, това ме спира...........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 3 години
що се занимаваш с глуупости, ами не излезеш да направиш един снежен човек... зима е все пак, изкарай шейната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
scott
преди 3 години
Тея дни по "Хистъри чанел" гледах едно филмче за савременните милиардери. Обясняваха как са развили "синдрома на бога". Проявления и т.н.....ТА: "ЗЕЛЕНЕТА СДЕЛКА" Е АКТ НА ВОЙНА. Приискало му се на господ да изтреби гоите и решил да им вмени чуство за вина че мърсът + да плащат и за въздуха, щот му го дишат. Тез вече се имат за богове. над физичните закони, над тези за живота и смъртта. И това - щото не срещат съпротива. Обявявам ВОЙНА НА "ЗЕЛЕНАТА СДЕЛКА" И ПРОПАГАНДАТА ЗА ЗАМЪРСЯВАНЕТО. Или ние или те. бай Пън и кукловодите инвестираха там, че щело да е най-пичелившо? АКО СМЕ ВЕЧЕ СВАРЕНИ ЖАБИ,ДА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 3 години
ограничен брой потребители, но в състояние да разбие монопола на газовите компании----какви компании?... да не става дума за газ за горене, оня течния, синия дето се продава в шишета? или както му е официалното име... керосин?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
power grid
преди 3 години
Делянче много те моля повече да не пишеш простотии от рода на как ПАВЕЦ Чаира ни извадила от енергийната криза.Ела при батко да ти покаже колко енергия се произвежда от един ПАВЕЦ в генераторен режим и колко се харчи после в помпен.Спрете да говорите за някакви митични технологии дето щели да оправят енергетиката ама още никой не ги е видял
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още