ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Щатският долар приключи последната сесия за миналата седмица със спад спрямо всичките си основни конкуренти на валутния пазар, а най-осезаемото му представяне беше срещу йената, където 'зелените пари' регистрираха рекордно дъно от края на Втората световна война насам.
В основата на негативното представяне на американската валута застана новата вълна от спекулации, че Федералният резерв на САЩ обмисля поредна програма по увеличаване на ликвидността в икономиката. Този път в подкрепа на подобни очаквания застана изказване от страна на един от членовете на централната банка, според когото не е изключено Фед да поднови изкупуването на гарантирани с ипотеки ценни книжа в опит да съживи икономическата активност и да увеличи свободните средства във финансовия сектор.
Макар че тези твърдения все още не са потвърдени официално в лицето на Федералния резерв, то като че ли все повече се увелича вероятността за действия от страна на монетарната институция, след като досегашните й мерки не дават желания резултат.
Що се отнася до рекордното поскъпване на японската йена, неслучайно валутата затвори под най-високата си стойност за деня, тъй като все още са пресни спомените за интервенциите от страна на местната централна банка.
Скъпата валута затруднява в голяма степен износа на предимно експортно ориентираната японска икономика, чийто основен търговски партньор е именно САЩ и затова не е изключена нова намеса на пазара от страна на Bank of Japan.
Съвсем друг е въпросът обаче доколко евентуална интервенция ще даде желания резултат, след като историята през последните години показва, че действията на пазарните участници имат много по-голям ефект върху курса на долар/йена, отколкото предприеманите от японската централна банка мерки.
Освен спекулациите за нова програма по увеличаване на ликвидността в САЩ влияние върху евро/долар се очакваше да окаже и вчерашната среща на европейските лидери, свързана с дълговата криза в региона.
Въпреки прогнозите за обявяване на окончателен план за спасение на Гърция и намаляване на натиска върху другите проблемни държави-членки, представителите на водещите европейски икономики отложиха решението си за сряда, когато според тях ще бъдат оповестени конкретни мерки в борбата с високите дългове.
Липсата на решение още вчера обаче не попречи на единната валута да продължи доброто си представяне и в началото на новата седмица, като най-вероятно по-осезаеми движения ще наблюдаваме след сряда.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Open – 1.3779; High – 1.3900; Low – 1.3703; Close – 1.3894


Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 1
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 2
DP World са оптимисти за експанзията на Африка
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви