fallback

Ще се окаже ли еврото новият герой във валутната война?

Ако вече сме свидетели на прикрита валутна война, ЕЦБ все още не се е намесила

08:44 | 24.01.13 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Президентът на ЕЦБ Марио Драги. Снимка: Ройтерс

Кой би си помислил допреди 6 месеца, че в началото на 2013 г. еврото ще е сред най-силните валути в света, пише Financial Times.

От края на юли единната европейска валута е поскъпнала с близо 7% спрямо валутите на основните търговски партньори на общността. Спрямо йената ръстът на еврото надхвърля 25%, докато спрямо долара - 10%.

Поскъпването следва решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да гарантира сигурността на еврозоната чрез програма за неограничено изкупуване на облигации. Тенденцията отразява също и водената в глобален мащаб валутна война или това, което президентът на Bundesbank Йенс Вайдман определя като „нарастващо политизиране“ на валутните курсове.

Коментарът на Вайдман беше свързан с Япония, която във вторник предприе нови агресивни мерки за обезценяване на йената. Федералният резерв (Фед) в САЩ също продължава с политиката си на вливане на ликвидност, докато слабостта на британската лира беше подкрепена от спекулациите, че Великобритания може да напусне еврозоната и полуофициалната политика на Лондон за девалвация, целяща да стимулира британския износ.

Ако вече сме свидетели на прикрита валутна война, ЕЦБ все още не се е намесила, а това повдига въпроса, доколко базираната във Франкфурт институция е загрижена за случващото се.

На пръв поглед може да добиете впечатление, че ЕЦБ не е особено притеснена. В края на миналата година президентът на банката Марио Драги се опита да понижи курса на еврото като заяви, че допълнителни мерки за разхлабване на монетарната политика на институцията активно са били обсъждани на срещата през декември. В същото време той обрисува перспективите пред икономиката на еврозоната в доста мрачни нюанси.

В началото на месеца обаче, вероятно повлиян от впечатляващо рязкото възстановяване на доверието към фондовите пазари и еврото, Драги възприе по-консервативен тон относно политиката на банката, изтъквайки, че на срещата през януари евентуално ново понижаване на лихвените проценти дори не е било обсъждано.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:19 | 14.09.22 г.
fallback