ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
В понеделник японската йена разшири загубите си, които започна да трупа още в края на миналата седмица спрямо щатския долар. На срещата през почивните дни страните от Г-7 избегнаха директните критики към монетарната политика на Японската централна банка, което на практика откри нов фронт за увеличаване на експозициите срещу йената на валутните пазари.
След повече от месец опити за пробив над критичната бариера от 100,00 в края на миналата седмица двойката USD/JPY най-после успя да се изкачи над нея. От гледна точка на техническия анализ този пробив е крайъгълен камък за ново поскъпване на щатския долар и респективно допълнително поевтиняване при йената. Новините от почивните дни още повече ускориха тази тенденция и днес двойката достигна 102,15 – най-високото ниво от октомври 2008 г.
Предпазливостта към разпродажбите на йени преди срещата на страните от Г-7 изчезна много бързо, след като Япония не получи цензура за агресивните си монетарни стимули, които местната централна банка гласува на 4 април. Британския министър на финансите Джордж Озбърн отчете, че държавите от Г-7 се придържат към обещанията за въздържане от директна намеса на валутните пазари и обезценяване на местните валути.
Проблемите на йената от последните часове не се дължат единствено на нейната слабост. До голяма степен това е следствие и на моментната сила на щатския долар. Последното подобрение на заетостта в САЩ подкрепи американската валута и затвърди впечатлението, че усилията на Федералния резерв по посока на подобряването на трудовия пазар в страната най-сетне започват да дават търсения резултат.
Ако трендът на подобрение се запази, Фед ще има силен аргумент за намаляване на размера на програмата си за изкупуване на активи, която всеки месец гарантира ликвидност на американската икономика чрез покупки на стойност до 85 млрд. долара.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Отваряне – 1,3040; Връх – 1,3050; Дъно – 1,2934; Затваряне – 1,2990
Възходящата тренд линия, построена по дъната от края на март, доскоро валидираше възходящата посока при двойката и в същото време пречеше на щатския долар да намери импулс за разширяване на печалбите.
Нейният пробив обаче измести фокуса върху низходящия сценарий, който остава приоритетен през следващите сесии.
GBP/USD
Отваряне – 1,5444; Връх – 1,5457; Дъно – 1,5313; Затваряне – 1,5363


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина