IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо ЕЦБ влиза във война срещу кеша

Залогът касае не просто удобството ни, а до голяма степен спестяванията и личната ни свобода, смята Кузман Илиев

10:40 | 18.02.16 г. 84
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Управителният съвет на ЕЦБ е решил да премахне банкнотите от 500 евро, стана ясно на 15-ти февруари. Това е втората най-използвана банкнота след тази на банкнотата от 50 евро. Освен това тя формира 30% от стойността на физическите евробанкноти в обръщение.

Но защо този ход е важен и какви са ефектите?

Причината, която се изтъкна от европейските парични власти, бе борбата с тероризма, прането на пари, сивата икономика и дрогата. „Публичното мнение” все по-често считало, че банкнотите с високи деноминации се използват за престъпни цели.

Освен това светът безспорно навлиза в нова технологична ера, която прави кешовите трансакции да изглеждат все по-отживели. Вървим ли към безкешово общество на електроните разплащания? Вероятно.

В Швеция, например, кешовите трансакции вече са огромна рядкост. В автобуса, в метрото, кината, магазините, таксистата и банките — електронни разплащания и смс-и, изглежда, премахват нуждата от кеш. 

Икономическите аргументи зад решенията на Драги

Колкото и да ни убеждава в противното, Драги едва ли третира въпроса от гледна точка на тероризма. Решението има съвсем ясни икономически измерения. ЕЦБ се опитва са изкара парите от банките, домакинствата да започнат да потребяват, бизнесите да инвестират, инфлацията да се засили и колелото да се завърти.

За целта Драги направи лихвата по депозитите на търговските банки при ЕЦБ отрицателни. Това се отрази на лихвите по депозитите на самите търговски банки, които станаха практически нулеви, а на места като Швеция — също отрицателни.

Актът като част от войната срещу кеша

Разбира се, най-губещи от подобна проинфлационна политика са спестителите, които са наказани директно с почти нулеви или отрицателни лихви по спестовните си сметки.

Да държиш парите си банка или да инвестираш в ДЦК-та с отрицателна номинална доходност в такава ситуация би било нелогично, защото на практика губиш пари при положение, че можеш да просто да ги пъхнеш под дюшека, да речем.

Ако продадете апартамент в сегашната ситуация, има икономически резон да увеличите кешовите си наличности, а колкото по-голяма деноминация, толкова по-удобно. Колкото по-малка — толкова по-трудно ще съхранявате спестяванията си, респективно имате по-голям стимул за влизане във финансовата система.

Възможността за „изтегляне” на пари от кешовия оборот от страна на икономическите субекти обаче влиза в пряк сблъсък с кейнсианското разбиране на централните банкери, че проблемът днес е в недостатъчното съвкупно търсене, което те искат да стимулират с паричната и лихвената си политика. Затова и ЕЦБ се опитва да накаже тази алтернатива.

Скрити причини

Истината е, че съвременните западни правителства са безобразно задлъжнели, като същевременно чисто политически не им изнася да режат разходи, нито да правят реформи, балансирайки бюджетите си.

Вместо това те отчаяно търсят допълни приходоизточници. Освен новите налози и печатането на пари десетките милиарди евро, въртящи се в „сивата икономика”, са апетитна цел и трябва да бъдат обложени - следователно „осветленени” и вкарани във финансовата система.

Негативният ефект: финансова репресия

Днес банките в Европа са много внимателни по-отношение на кредита — трудно го пласират, а необслужваните кредити в размер на 1 трлн. евро за еврозоната тежат в балансите им.
Затова банките и финансовите посредници, като застрахователни и пенсионни фондове, инвестират агресивно в ДЦК-та на правителствата.

С премахването на кеша и насочването на спестители към банковата система  има  опасност  заемният ресурс да се озове в ръцете на корумпирани политиците, вместо на бизнес и потребители за частно потребление и частни инвестиции. Типичен crowd out effect, казано на английски.

Битката срещу кеша има за резултат и това, че хора, непознаващи финансовите пазари и банковата система, са принудени да станат част от тях, костващо им допълнителни разходи, като такси по сметки и трансакции с дебитни и кредитни карти — пак поради липсата на алтернатива за потребление, инвестиране и спестяване в кеш.

Повсеместно налагания и все по-нисък таван на кешовите трансакции, референдумът в Швейцария за пълното и контролирано от централната банка резервиране, както и премахването на най-голямата деноминация евро — банкнотата от 500 евро — се случват точно в гореописания контекст.

Други скрити финансови измерения

Наличието на по-едри деноминации означава и по-голямо търсене на парите като средство за запазване на стойност. Изчезнат ли те, валутата става по-малко атрактивна, доверието в нея спада, заедно с тях и покупателната ѝ сила.

А цялото упражнение, разбира се, е част от валутната война на централните банки, в които губещите отново са спестителите и икономическите агенти с фиксиран доход като пенсионери, например.

Важно да се отбележи: паричното предлагане днес се състои от кеш и банкови депозити, стъпващи на паричната база, създавана от правителствените агенции - централните банки.

Днес, когато теглим валута от банкомата, всъщност теглим резерви на системата, а оттам и естествено намаляваме банковия кредит. Обратно, ако кешът изчезне, то централната банка ще добие пълен контрол върху паричната система и банковия кредит.

С една дума: ако се махне или намали кешът, това значи банковият кредит необезпокоявано да нараства още по-бързо отсега, тоест със значителен инфлационен потенциал, а оттам и кредитен бум и спекулативни, погрешни инвестиции, рецесии.

Свободата на трупчета

Проблем за гражданите може да възникне и по отношение на финансовата им сигурност и лична неприкосновеност. Така, както записаните трансакции може да се използват за по-лесно издирване на престъпници (които най-вероятно ще преминат към бартерна и криптовалутна форма на разплащане), така и всяка трансакция ще подлежи на наблюдение от Големия брат.

Къде пътувате, какви подаръците правите на любовницата и колко странни сексуални вкусове имате  - отговорите вече ще са на клик - два разстояние от ръцете на някой чиновник, с нови правомощия и инструменти за следене и наблюдение на гражданите от властимащите. В правителствена, но и в престъпна полза, с оглед на огромната корупция из атрофиралия административен апарат из целия свят.

Възможни ли са злоупотреби? Несъмнено.

Какво предстои?

Следващата жертва на войната срещу кеша са: 100-доларовата банкнота, заедно с нея банкнотата от 1000 швейцарски франка. Залогът касае не просто удобството ни, а до голяма степен спестяванията и личната ни свобода.

Темата може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

62
rate up comment 9 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Томас Джеферсън , 3-ти президент на САЩ(1801-1809г.):Аз вярвам, че банковите институции са по-опасни за нашите свободи, отколкото редовната армия.Хенри Форд (1863 1947): Единствената цел на тези финансисти е контрол на света, чрез неизплатими дълговеСъвкупното търсене се стимулира по два начина:1) кредитиране 2) разпределение в смисъл достойно заплащане съобразно инфлацията и производителността на труда,и съм обяснил - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441кризата е системна и трябва нова система
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 4 rate down comment 11
georgi_shum
преди 8 години
абе тъпан, човека ти говори и за фиксиран и не променящ се във времето курс бе!!! Това е невъзможното !!!! Т,е срещу единица валута, независимо от номинала на банкнотата завинаги да имаш точно определен златен еквивалент!!!! Няма как да стане този филм!!! Ако това не разбираш не знам...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 11 rate down comment 4
pinoccio
преди 8 години
Ама ти за пореден път показваш, че акълът ти е като на надървен бабуин. Ами точно това ти казва човекът, което и ти пишеш - че може да бъде емитирана банкнота, срещу която банкнота има насрещно физическо злато без оглед на номинала на банкнотата - може и 10 на степен на баба ти на хурката. Ако мислиш, че ще ти олекне, можеш да се качиш на дългия ми дървен нос и да си поиграеш малко, разцъквайки минуси, плюсове и лапласови трансформации..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 4 rate down comment 9
georgi_shum
преди 8 години
Т.е това прави невъзможно и "Важното е фиксинга спрямо златото да не се променя във времето"! Или ще е възможно, ако институцията издаваща банкнотите изкопае или заграби от някъде още злато, срещу което да издаде банкноти на при курса, по който е издала банкнотите срещу първите 100 кг!!! Но понеже златото е, рядък ресурс - с течение на времето отново ще се стигне до невъзможността за поддържане на фиксиран и не променящ се във времето курс на банкнотата спрямо златото!!!! Поради постоянно растящия обем на произвежданите и търгувани стоки и услуги и постоянно растящите като количество и обем оказвани услуги!Сега достатъчно ясно ли става за кухата ти дървена кратуна, лишена и от грам органичен мозък!!!???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 4 rate down comment 12
georgi_shum
преди 8 години
Господи с какъв де.бил общувам!! И какви още по големи *** му бият плюсове!Абе тъ.пак, къде видя да пиша, че ще циркулира физ. злато бе к,ух? Умника от 52 казва "Дори и да имаш 100кг. злато може да създадеш банкноти, обезпечени с това злато. Пък тяхното количество може да е и 1 трилион. Важното е фиксинга спрямо златото да не се променя във времето"На, което аз казвам, че при този постулат е невъзможно, или в един момент ще се окаже невъзможно съществуването на стопански живот! Защото срещу точно определено количество злато, съответна институция ще е издала банкноти на точно определена стойност!!!! В един момент, стойността на банкнотите издадени от въпросната институция, няма да могат да покриват стоките и услугите произвеждане и търгувани в даденото стопанство. Поради факта, че всяко производство или търговия със стоки, предполага добавянето на стойност! С други думи ПЕЧАЛБА. Или - още по ясно срещу 100 килограма злато, което имаш ще ти трябват банкноти с по голяма стойност!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 16 rate down comment 4
pinoccio
преди 8 години
Друже, ти си по-*** и от съветското куче Лайка. Защото, ако беше малко по-умно, нямаше да се качи да лети в самотна ракета да търси далечна планета. Човекът ти говори, че вместо злато, можеш да ползваш и банкнота - запис на стойността на съответното количество злато. Не е задължително да циркулира физическо злато, може да са всякакви, отнесени към стойността на златото, активи. Можеш да ползваш и оборска тор, ако е ясно съотношението тор-злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 5 rate down comment 7
georgi_shum
преди 8 години
Друже ти не четеш, какво пиша! И какво пише, дружето, което коментирам! 1 000 000 василевки не са покрити от стоки и услуги, а от 100 кг злато при фиксиран курс! Това е постулат на умника от пост 52! При такъв постулат няна как да добавяш стойност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 11 rate down comment 4
pinoccio
преди 8 години
Друже, ама и ти не четеш какво пишеш. Нали имаш 1 000 000 Василевки. Те покриват стоки и услуги. Произведеният от теб хляб влиза с цената си в тези 1 000 000 Василевки. Защо трябва да ги търсиш някъде другаде? Ти предварително си пресметнал, че 100 кг. злато покриват стоките и услугите. Или искаш само 100 кг. злато да пуснеш, а останалото да е дървени трици от дървения ми нос. Е, не става така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 4 rate down comment 5
bgMan
преди 8 години
Ами из това се опитвам да намеквам но не съм така конкретен както вас.В крайна сметка пак ще се върнем на банкноти и хартиени еквиваленти само че с други знаци и имена върху тях.А манипулацията на паричното предлагане също е много интересна тема. И при нея може да има такава политика в интерес на хората, въпроса е кое лоби има властта да я определя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 5 rate down comment 10
georgi_shum
преди 8 години
#52, по голяма глупост не бях чел скоро!!! След като курса ти е фиксиран и не се променя как ще добаваяш стойност?? Имаш 100 кг злато ( по твоя пример) , срещу тях имаш издадени банкноти на стойност 1 000 000 Василевки примерно. Тези банкноти са в Х на брой хора. Аз купувам от теб брашно за 10 000 василевки, правя от него Х хляба, които искам да продам за 12 000 василевки. От къде ще доидат 2000 василевки, които аз съм създал като стойност преработвайки брашното в хляб??? Или като намалиш курса злато василевка, или като изкопаеш ново злато, и така да се издадът нови 2000 василевки при същия курс! Аман от пишман "финансисти"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още