IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може да се появят две успоредни парични системи – западна и китайска

Юанът може да се превърне в съперник на долара, но няма да го измести

13:29 | 01.04.22 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Това остава вариантът друга национална валута. В една отлична скорошна брошура от Греъм Алисън от Харвард и колеги, на тема „Голямото икономическо съперничество“, се заключава, че Китай вече е страховит конкурент на САЩ. Историята сочи, че валутата на икономика с този размер, сложност и интеграция ще се превърне в глобални пари.

Досега обаче това не се е случило. Това е така, защото финансовата система на Китай е сравнително неразвита, валутата му не е напълно конвертируема и в страната липсва истинско върховенство на закона. Китай е много далеч от това, което предоставяха паундът и доларът в разцвета си. Макар че притежателите на долари и други водещи западни валути може да се страхуват от санкции, те със сигурност трябва да са наясно какво може да им стори китайското правителство, ако изпаднат в немилост пред него. Също толкова важно е, че китайската държава знае, че интернационализираната валута изисква отворени финансови пазари, но това би отслабило радикално контрола й върху китайските икономика и общество.

Тази липса на наистина надеждна алтернатива предполага, че доларът ще остане доминиращата валута в света. И все пак има аргумент срещу тази самодоволна гледна точка, изложена в Digital Currencies, а именно една стимулираща статия от Института "Хувър". По същество аргументът гласи, че китайската трансгранична междубанкова платежна система (Cips - алтернатива на системата Swift) и китайска цифровата валута (e-CNY) може да се превърнат съответно в доминираща система за плащане и валута за търговията между Китай и неговите множество търговски партньори. В дългосрочен план e-CNY може да се превърне и в значителна резервна валута. Освен това, твърди статията, това би дало на китайската държава подробни данни за транзакциите на всеки субект в нейната система. Това би било допълнителен източник на енергия.

Днес огромната доминация на САЩ и техните съюзници в международните финанси, продукт на техния съвкупен икономически размер и отворени финансови пазари, дава на техните валути господстваща позиция. Днес няма надеждна алтернатива за повечето глобални монетарни функции. Днес високата инфлация вероятно ще бъде по-голяма заплаха за доверието в долара, отколкото използването му като оръжие срещу агресивни държави. В дългосрочен план обаче Китай може да успее да създаде оградена територия за използване на валутата си от най-близките до Пекин. Въпреки това, тези, които желаят да осъществяват сделки със западни страни, все още ще се нуждаят от техните валути. Това, което може да се появи, са две парични системи – западна и китайска – работещи по различни начини и неудобно припокриващи се.

Както и в други отношения, бъдещето обещава не толкова нов глобален ред, изграден около Китай, колкото повече безредие. Бъдещите историци може да разглеждат днешните санкции като още една стъпка в тази посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 7
Императорът
преди 2 години
Доларът е чао. Еврото - също. В статията макар индиректно се казва: защо. Това, което западът си причини, далеч надхвърля чисто икономическите щети от необмислените санкции над руският внос и износ. Най страшното е именно ЗАГУБАТА НА ДОВЕРИЕ, защото именно доверието е в основата на финансовият свят. Доверие - че като си туриш парите в някоя бамка, ще можеш да си ги получиш без проблеми, когато ти потрябват - и никой не може да ти ги бара, без съдебно решение, защото съдът не само че те осъжда, но ти дава и право да се защитиш. Никой няма да е луд да си държи парите там, където могат да му ги очешат, просто защото така им е кеф. Върховенството на законът вече го няма на запад. Запорът над държавният резерв на суверенна страна и още повече абсолютното беззаконие с конфискацията на собственост на частни лица го доказва. В частност това ще е краят на Лондон като финансова столица на света. Да не говорим, че доларчето вече не е обезпечено не само със секси метали, както беше до някога, но и стоково. Скaпаната американска икономика генерира 1.3 ГБ търговски дефицит годишно. Държавата им дължи 30 ГБ. Крепят се само защото сами си печатат парите, наложени от тях като резервна световна валута. Но това ще е краят на зеленото като - а оттам - и краят на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 8
юрист
преди 2 години
Дааа- дотук е ''катурването на долара от руската рубла''- с две думи- пълен крах;0 Рублата забуксува като инато магаренце на мост;0 Путин няма шанс да наложи рублата над юана- по-скоро ще стане обратния вариант, и вместо да се телясва по сащ и да сочи САЩ, НАТО и ЕС като изконни врагове на русия, да се вгледа в китайският си съсед- има не само още много какво да учи, но и има доста какво да мисли, за да се предпази икономически от експанзията му;0 Сега и малкото качествени западни стоки, останали в русия от преди напускането на западните луксозни световни марки, ще бъдат удавени в китайските стоки, качество Б;0 Да се има предвид, че качеството на китайските стоки за износ в ЕС е напр. екстра, следва качество примерно А и качество Б е след него;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още