IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Данъкът на Робин Худ

Британският финансов министър Джордж Озбърн определя данъка върху финансовите транзакции като „икономическo самоубийство“ за Европа

15:33 | 08.12.11 г. 3
Автор - снимка
Създател
Данъкът на Робин Худ
Пред въвеждането на подобен данък обаче не липсват и препятствия, сред които не на последно място е скептицизмът на лидерите на САЩ и Великобритания – основни глобални финансови центрове.

На сутринта след протеста в подкрепа на данъка, на закрита среща с лидерите на страните от Г-20, Бил Гейтс, основател на Microsoft и един от най-богатите хора на планетата, представи доклад с идеи за това как богатите страни да помагат на бедните. Едно от предложенията му беше за въвеждането на умерен данък върху търговията с финансови инструменти. Според изчисленията на Гейтс в страните от Г-20 таксата би генерирала около 48 млрд. долара на година.

Меркел и френският президент Никола Саркози ентусиазирано подкрепиха предложението. Британският премиер Дейвид Камерън обаче изрази сериозни резерви, подчертавайки, че Великобритания ще подкрепи подобен данък, само ако той бъде приложен глобално. Британското правителство се страхува, че ако данъкът не е глобален, търговията ще се измести от Лондон в страни, където няма подобна такса.

Администрацията на президента Барак Обама също реагира хладно, подчертавайки, че подобен данък ще е труден за прилагане и че освен банките, би засегнал пенсионните фондове и частните инвеститори.

Представители на щатската администрация посочват, че те по-скоро биха предпочели данък върху активите на най-големите банки, който би ограничил рискови операции. „Президентът се отнася с разбиране към идеята зад евентуален данък върху финансовите транзакции, но той а по-скоро би предложил данък, насърчаващ финансовата отговорност, както и  корекцията на някои пропуски в регулациите на Уолстрийт“, казва представител на Белия Дом.

Въпреки това подкрепата за идеята, която е в латентно състояние от 70-те години, расте. За първи път нейна версия беше предложена от икономиста Джеймс Тобин, който в последствие спечели Нобелова награда за икономика.

„Данъкът е добра идея, защото банките са тези, които държат парите. Това е същата причина, поради която Джеси Джеймс (нашумял бандит от края на 19 век) ограбваше банки“, казва Рос Ан Деморо, изпълнителен директор на National Nurses United, която неотдавна проведе демонстрация в подкрепа на данъка. „Интересното около данъка за финансовите транзакции е лекотата, с която хората го възприемат“.

Последна актуализация: 07:17 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 0
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте vinsa,Ако има някакъв спор, то той се касае за намиране на верен отговор на въпроса:Съответното запазено старо, от време със Златни пари държавно финансова управление (ДФУ):(1) съответстваили(2) НЕ СЪОТВЕТСТВАна качества на ползвани Незлатни пари?Възможни са два отговора: Теза 1 или 2.Къде е истината?Постигнатите при изследването резултати доказват - вярна е Теза 2.Именно НЕГОДНОСТТА на запазения стар, от време със Златни пари начин на ДФУ за приложение при стопанство с Незлатни пари е особено важната причина за развитие на стопанска криза.Вече се знае - необходимо и достатъчно е причината (Грешката на Джон Лоу) да се прекрати и днешната стопанска криза в съответна страна ще е успешно премахната.С поздрави,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
vinsa
преди 12 години
този болен мозък пак почна да си дрънка простотиите, спри се ве човек, никой не те разбира кви ги дрънкаш, или всички са толкоз *** че не могат да те разберат ко искаш да кажеш или ти не се изразяваш добре, или си луд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 6
Иван Митев
преди 12 години
Данъкът върху финансовите транзакции, както всеки държавен данък не е полезен и не бива да е налично негово прилагане.През 2011 г. проблемът при еврото е, че се ползва при условия на държавно финансово управление, което е негодно за евро и поради това (за достатъчно време) се развива стопанска криза.Процесът, който сега се развива в Европа е изяснен от теоретична гледна точка и е проверен в живота. Необходимо и достатъчно е причината (Грешката на Джон Лоу) да се прекрати и стопанската криза през 2011 г. ще е успешно премахната. При условия на стопанство с Незлатни пари, без преустановяване на откритата държавна финансова непълноценност ("Грешката на Джон Лоу") не е възможно успешно обществено развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още