Изстрелването на балистична ракета на 28 юли с обсег до градове на американското западно крайбрежие предостави ново смразяващо доказателство за бързината, с която Северна Корея развива способностите си, които според Доналд Тръмп тя никога нямало да притежава. То последва тест с подобна двустепенна ракета Hwasong-14 на 4 юли.
И двете бяха с праволинейна траектория, изстреляни право нагоре, вместо да следват земната извивка. Въз основа на курса и времето на летене анализатори смятат, че първата ракета би имала нормален обхват на траекторията от 7500 км, докато втората, която летя 47 минути и достигна височина от 3700 км, би имала обхват до 10 000 км, носейки бойна глава с тегло до 650 кг, пише в свой анализ The Economist.
Твърде рано е обаче да се твърди, че Северна Корея е на прага да застраши, да речем, Лос Анджелис с междуконтинентална балистична ракета (МБР). За да го направи, тя трябва да произведе достатъчно компактна и лека бойна глава, за да бъде монтирана на конусовидния нос на ракетата.
Експерти като Джефри Люис от центъра James Martin за проучване на неразпространението на оръжията в Калифорния смятат, че Северна Корея вече може да въоръжи своите ракети с малък и среден обсег с ядрена бойна глава, произведена на принципа на ядрения разпад, с мощ около 20 килотона или колкото хвърлената над Нагасаки атомна бомба. Досега обаче нищо не подсказва, че вече е тествала оръжие на принципа на ядрения синтез (термоядрена бомба), въпреки твърденията на лидера ѝ Ким Чен-ун, че го е направила.
Но вече работи върху технологията. Тя може да го демонстрира или поне да добави термоядрен елемент за увеличаване на мощта, когато извърши 6-ия си ядрен опит, може би преди края на годината.
Термоядрена бойна глава, достатъчно малка, за да бъде носена от Hwasong-14, може с лекота да придобие мощ от 300 килотона, достатъчни да унищожат район над 70 кв. км.
Освен това съществува скептицизъм, че Северна Корея вече е произвела устройство за многократна употреба, което защитава бойната глава при полета ѝ през атмосферата на Земята със скоростта на МБР. При анализа на последния тест Майкъл Елеман от Международния институт за стратегически проучвания е прегледал видео от метеорологична камера в Хокайдо, Япония, която е заснела блестящо устройство при връщането му към Земята. При навлизането в атмосферата то започва да отделя „малки блестящи предмети“ и „гореща пара“, преди да потъмнее и да изчезне.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително


преди 8 години ВЕДНАГА след войната американците стават първи приятели и на ... Германия. План Маршъл, икономическо възстановяване - нали всички сме чували това. Та въпросът ми е Кой на Кого е враг? И защо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А най-странното от всичко е, че след войната Япония и Съединените щати стават първи приятели и незаменими икономически партньори. И това ВЪПРЕКИ двете атомни бомби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години След като не успява с Хитлер на Рузвелт му остава само един шанс - Япония. Япония никога не е имала намерение да напада Съединените щати и всъщност тя никога не го прави. Единственият начин нещо да изглежда поне що-годе като нападение е бил Пърл Харбър и военната база на тихоокеанския флот на Щатите в това пристанище. За какво им е трябвало на японците да го атакуват и да харчат хиляди ресурси само за да стигнат до там науката мълчи. Още повече, че те го бомбардират и си тръгват - даже не си правят труда да го превземат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Желанието на Рузвелт да се включи във войната е било толкова силно, че той е провокирал всички наред да го нападнат. С германците не му се получава, защото те имат печалният опит от Първата световна, когато потопяват Лузитания. Лузитания е пътнически кораб, който е плавал между Европа и Америка и е возел пътници. Но едновременно с това е бил използван и като военен транспорт за превоз на оръжие, а пътниците са били просто жив щит. Тази подла стратегия нервира германците и те започват да пишат обяви във всички английски и американски вестнеци, че ще потопят този кораб и пътниците да не се качват на него. Но въпреки всички предупреждения *** да си рискуват живота са се намирали. В края на краищата германците все пак потопяват този кораб, но това им струва много скъпо - включването И на Щатите във войната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Доказателство за това е, че филмът на Чарли Чаплин "Великият диктатор" е бил ЗАБРАНЕН за гледане в Америка, а по-късно и самият Чаплин е бил изгонен от Щатите за - познай какво - "антиамериканска дейност". Само защото е искал да се отвори втори фронт срещу Хитлер. Решението за това на чия страна ще се бият американците е било взето по много странен начин, защото никой не е вярвал, че Щатите ще ПОМАГАТ, при това с всички сили не на друг, а на КОМУНИСТИТЕ от СССР. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Интересна теория на конспирацията. Възможно е, разбира се. За съжаление с пълна сила е възможно и точно обратното. По времето, когато е започвала Втората световна война не е било ясно на чия страна ще се включат американците, ако им се наложи да се включат. Преобладаващото мнение е било, че би трябвало да се включат на страната на Германия. Щатите по това време са били в Голямата депресия, а Германия е излязла от депресията години преди тях. Хора, като Чарлз Линдберг са посещавали Германия, възхищавали са се най-искрено от грандиозният и икономически просперитет, от германската дисциплина и качество. И са били твърдо убедени, че ако трябва да се воюва логичният избор е да е на страната на Хитлер, който очевидно е бил намерил пътя за излизане от депресията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако си мислиш,че корейците сами ще воюват със САЩ без външна помощи не се знае тази помощ колко ще е голяма.Нищо чудно някой от враговетена САЩ да изпробват чрез корейците най-новите си пушкала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какви ли не опасности ги дебнат горкичките американци на днешно време, брей! Най-технологичната страна на света - нападната от руски хакери. Страната с най-големия военен бюджет - по-голям от тоди на 10-те следващи взети ЗАЕДНО трепери като лист от страх от някаква си Северна Корея. Ужасни времена, изпълнени със заплахи и опасности. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Заглавието е объркано. САЩ и СК трябва да си разменят местата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Китай и Русия просто дават мило и драго за такъв прекрасен шанс да изпробват в реална ситуация какво могат и какво не могат да направят и какви ракети могат свалят американците. ; )А пък ако случайно американците пропуснат да свалят някоя ракета... просто ще си отворят от най-скъпото шампанско и ще се наслаждават как на перчема му побелява косата. : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар