Американската технологична компания Apple и германският автомобилен производител Volkswagen AG, както и още 20 световни производителя, се оправдаваха след публикувания преди 2 години доклад на Amnesty International. В него се посочва, че определена част от използвания от фирмите кобалт, който е необходим за производството на батерии, се добива в мини в Конго, където условията са изключително тежки и се експлоатира детски труд.
Голяма част от обвинените компании обявиха, че ще проверят доставчиците си и ще изпратят екипи в Конго, които да отстранят проблема. 2 години по-късно изглежда, че проблемът не е разрешен, предава Bloomberg TV Bulgaria, като се позовава на Wall Street Journal.
В мината за добив на кобалт Mutoshi, която се намира в конгоанския град Колвези, местни служители, наричани creuseurs (френската дума за миньори), са заснети от екип на Wall Street Journal през май как работят без каски, обувки и предпазна екипировка. Собственикът на мината е част от глобалната мрежа за доставки на кобалт на големи компании, сред които са Apple и Volkswagen.
Миньорите са използвали кирки, лопати или само своите ръце, за да изровят камъните, богати на метала. Понякога вода е навлизала през дупки и миньорите са се давили. В друг случай булдозер е заровил жив един работник, разказват местни служители.
„Разбира се, че хората умират“, каза тогавашният изпълнителен директор на фирмата-собственик Chemaf SARL Кристиан Шьопе. През май Шьопе обясни, че Chemaf е отказвала да предостави предпазна екипировка на миньорите, защото са щели да я продадат.
Търсенето на кобалт се увеличава с бързи темпове в световен мащаб, тъй като металът е необходим за литиево-йонните батерии в електромобилите и смартфоните. Цената на кобалта се е удвоила от 2016 г., а Конго е произвела 67% от кобалта в света през 2017 г., показват данни на базираната във Великобритания фирма за търговия с кобалт Darton Commodities.
“Продажбата на кобалт е лесна работа“, заяви през май президентът на Chemaf Шираз Виржи. Опасенията за потъпкване на основни човешки права се засилиха след доклада от 2016 г., който описва нечовешки условия на труд. Впоследствие компаниите усетиха отлив на потребители заради доклада за тежките условия на труд в една от на-бедните страни в света.
За световните производители не е лесно да проследят произхода на кобалта в Конго, тъй като преминава през няколко компании и държави. „Това е един от основните проблеми за големите компании“, обяснява анализаторът в базираната във Великобритания фирма за търговски проучвания Wood Mackenzie Милан Такоре.
Разследването на Wall Street Journal показва, че кобалтът от мината Mutoshi все още достига до най-големите компании в света. Добивът в мината се продава на Chemaf, които го продават на швейцарския търговец Trafigura. Сред най-големите клиенти на Trafigura са Chemaf и химическата компания Umicore. Южнокорейският производител на батерии Samsung информира, че купува материали със съдържание на кобалт от Umicore, а в по-редки случаи директно от Trafigura. Apple и Volkswagen твърдят, че купуват батерии от Samsung.
Вижте продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!