Търговският спор между САЩ и Китай ще забави икономическия растеж и на двете страни, твърди глобалната миннодобивна компания BHP Billiton.
„Сега очакваме и за Китай, и за САЩ с между 0,5 до 0,75 процентни пункта по нисък ръст на брутния вътрешен продукт, отколкото прогнозирахме по-рано“, заяви главният търговски директор на BHP Billiton Арно Балхюзън по време на браншовата конференция IMARC в Мелбърн.
Това ще окаже и забавящо въздействие върху глобалния растеж през 2019 и 2020 г.
„Това потвърждава, че защитните мерки в търговията ще доведат до ситуация на „загуба и за двете страни (lose-lose-situation, б. ред.)“, казва мениджърът, цитиран от Ройтерс.
Самата BHP досега не е регистрирала никакви последици от митническия спор за собствената си дейност.
Но въпреки нарастващото напрежение в търговията, което порази глобалния растеж, по-слабата търговия между Китай и Съединените щати ще отвори вратата за увеличаване на търговията другаде, твърди мениджърът.
"Има много други държави около сценария, в който САЩ и Китай защитават търговията си, и те активно засилват своята търговия", каза той.
Икономиката на Китай нарасна с по-бавните от очакваните 6,5% през третото тримесечие, което е най-слабият темп на растеж от световната финансова криза насам, а анализаторите смятат, че условията на бизнеса ще се влошат, преди да се подобрят.
Според медийни публикации от последните часове САЩ обмислят дори още по-строги мерки срещу Китай.
„Трябва да сме реалисти, че сегашната ситуация няма да бъде разрешена лесно", каза още Балхюзън.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително