IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговският спор достига нови измерения

Преговорите между Китай и САЩ са напълно блокирани. Ако не се стигне до споразумение, това може да има сериозни последици за световната икономика

12:50 | 13.05.19 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Може би все пак един директен разговор между двамата президенти ще постигне повече от писмата и телефонните обаждания. <em>Снимка: Ройтерс, архив</em></p>

Може би все пак един директен разговор между двамата президенти ще постигне повече от писмата и телефонните обаждания. Снимка: Ройтерс, архив

Агресивната търговска политика на президента не се отнася само до Китай. Спорът с Европа може да ескалира още през тази седмица. На 18 май изтича крайният срок, до който Тръмп искаше да реши дали ще облага с вносни мита европейския внос на автомобили. Ако това се случи, би представлявало огромен риск, особено за Германия, коментира Handelsblatt.

В момента обаче има спекулации, че Тръмп може да удължи крайния срок с оглед на нерешения проблем с Китай. Но никой не може да е сигурен в това - Тръмп е и остава непредсказуем.

Точно това тревожи икономистите. „Доброто икономическо развитие се нуждае от надеждни условия", казва изпълнителният директор на Ifo Клеменс Фюст. Търговската политика на Тръмп създава допълнителна несигурност в една вече и без това затруднена световна икономическа ситуация: „Това е отрова за световната икономика. За Европа не остава нищо друго освен да насърчи САЩ да се върнат към правилата на СТО, а Китай да отвори още повече пазарите си".

„Не знаем какво и кой управлява Тръмп", казва Михаел Хютер, директор на Института за германската икономика. Икономическата тема ще става „все по-деликатна". Хютер предупреждава: „От надцените ползи ще се родят само непредвидими тежести за световната икономика". Ако това продължи, може да се окажем щастливи, ако икономиката продължи да се движи на същото ниво, а не спадне, казва той. 

Все пак има надежда. Преди всичко, Лу Хъ не се предава. „Двете страни вече са постигнали взаимно разбирателство по много теми", успокои той държавната преса. Разногласията били нормални, добавя той.

Първоначално Пекин се отказва от предполагаемите ответни налози по новите наказателни мита. „Китай трябва да обмисли внимателно какви действия ще предприеме, без да навреди на собствената си и глобалната икономика", каза Мей Синю, изследовател в мозъчния тръст на китайското Министерство на търговията.

Но разминаванията са очевидни. Например Китай не иска да прави отстъпки по „принципните въпроси", каза Лу. Но точно това е предпоставката Тръмп да не увеличи наказателните мита. Лайтхайзър възнамерява да започне в понеделник с подготовката за тези мита. Новите тарифи ще „засягат по същество целия внос от Китай" и ще представляват стойност от около 300 милиарда долара, стана ясно от негово изявление. Те ще влязат в сила, ако в рамките на следващия месец не бъде постигнато споразумение, съобщава Bloomberg.

Всъщност експертите очакваха постигането на споразумение още в края на миналата седмица. Но тогава от американска страна изтече в пресата, че Пекин е отменил споразумения, които се считат за договорени. Лу обаче отрече тази версия, твърдейки, че промените в проекта на текста са нормални и че не трябва да се „реагира прекомерно".

Според медийни публикации правителството на САЩ настоява споразуменията да бъдат включени в китайското законодателство, което се отхвърля от Пекин. Лу също така твърди, че наказателните мита трябва да бъдат напълно премахнати. САЩ обаче искат поне да ги поддържат като средство за натиск в случай, че Китай наруши споразуменията.

Особено втвърдени са фронтовете в областта на трансфера на технологии. Вашингтон обвинява Китай, че принуждава чуждестранните компании да разкриват знания и иновации, преди да навлязат на пазара. Друг голям проблем са китайските субсидии и данъчните облекчения за държавните компании, независимо дали работят в производствения сектор или във високотехнологичната индустрия. Не само че китайските компании имат конкурентно предимство, казват критиците, но и насърчават свръхпроизводството, което води до дъмпингови цени на световния пазар.

Тръмп обаче показа увереност в победата си през уикенда: „Няма абсолютно никаква нужда да бързаме", заяви президентът в Twitter. „Митата ще донесат много по-голямо богатство на страната ни, отколкото дори феноменално споразумение от конвенционален вид“. В крайна сметка митата на Министерството на финансите ще донесат „повече от 100 млрд. долара годишно" за американската инфраструктура и здравеопазване. В същото време селскостопанските продукти на „големите фермери" могат да бъдат доставени като хуманитарна помощ за бедните и гладуващите места“.

Последна актуализация: 02:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 2
Whitestar
преди 4 години
Правилно постъпва САЩ в политиката си с Китай. В крайна сметка всеки знае, че за най-свободната пазарна икономика поговорката "Интересът клати феса" важи в най-голяма степен, а щом Китайските търговци продължават продажбите си зад океана, със сигурност имат интерес да го правят и при високите митнически ставки. Но това можем да разглеждаме и шанс за Европа - да продава по-качествени стоки на конкурентни на китайските цени в Щатите - един огромен пазар. Ще съумеем ли и ние, в контекста на европейското членство и развита пазарна икономика да заемем нисши на американския пазар - това е интересна идея, която вероятно минава през ума на всеки икономист!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 8
Sokratus
преди 4 години
Всички знаем, че Дедо Дони е прав в преговорите с Китай. Въпросът е дали ще успее!?! Дали не е вече късно!?!Китай нямат много полезни ходове, с които да противодействат, освен да протакат! И това е ясно на Дедо Дони и егото му няма да им го позволи!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
V.At.
преди 4 години
В "Законите на Паркинсон" има една глава "Китайската кучешка загадка". Интересна е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още