IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговският спор достига нови измерения

Преговорите между Китай и САЩ са напълно блокирани. Ако не се стигне до споразумение, това може да има сериозни последици за световната икономика

12:50 | 13.05.19 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Може би все пак един директен разговор между двамата президенти ще постигне повече от писмата и телефонните обаждания. <em>Снимка: Ройтерс, архив</em></p>

Може би все пак един директен разговор между двамата президенти ще постигне повече от писмата и телефонните обаждания. Снимка: Ройтерс, архив

Тези думи показват, че Вашингтон се настройва за дълга борба с Пекин. Например, вицепрезидентът Майк Пенс обеща допълнителна помощ за фермерите. Още през миналата година американското правителство набра пакет от 12 млрд. долара за земеделските производители, за да се смекчат последиците от търговската война.

Китай също е готов да се бори. Например известният икономист Ма Джун обяви в материал за реномирано издание на китайска централна банка, че този път китайските фондови пазари са по-добре подготвени за нестабилността в преговорите. Централната банка разполагала с достатъчно средства за парична политика, за да ограничи щетите. Според изчисленията на Barclays Research новите наказателни мита могат да намалят икономическия растеж на Китай с 0,2 до 0,3 процентни пункта.

Ако се наложат допълнителни вносни мита, икономиката може дори да се свие с до 0,5 процентни пункта през следващите дванадесет месеца. Пекин вече сви изискванията си за резервите за малките и средните банки в понеделник, така че да могат да бъдат освободени повече средства за кредитиране на малките предприятия с недостатъчни ликвидни средства.

Но и в САЩ търговските бариери на Тръмп доведоха до увеличаване на производствените разходи на много места, особено при преработката на суровини. От наказателните мита, които са валидни от петък, са засегнати много продукти от ежедневието, като велосипеди, дрехи, потребителска електроника или мебели. Вероятно потребителите ще почувстват наказателните мита под формата на по-високи цени.

Също така има опасения сред икономистите по света, че по-нататъшната ескалация на търговския спор може да възпрепятства или дори да наруши световните вериги за доставки заради засиления протекционизъм. Според проучване на института Ifo, проведено сред 1130 икономисти по света, повечето от тях казват, че най-значимата последица от по-високите мита ще бъде „по-малко търговия". Повече от 75% от експертите в Европейския съюз считат, че икономиката им ще е засегната неблагоприятно от търговския конфликт; в Германия този дял е дори над 90%.

Том Рафърти, директор за подразделението за Китай в Economist Intelligence Unit, счита обаче, че споразумение може да бъде постигнато тази година. „Вече има текст за споразумението", каза той. „Най-късно когато въздействието на наказателните мита се пренесе върху икономическите показатели, и двете страни ще искат да преговарят помежду си". Тръмп вероятно ще иска да покаже пред избирателите си едно споразумение - преди изборите за президент. Според Рафърти обаче САЩ ще трябва да „дадат малко заден ход".

Но за Тръмп няма вероятност да се опозори със слабо споразумение, с което едва ли не отстъпва на Китай. Освен това, въпреки осезаемите последици от търговската война за компаниите и фермерите, той получава подкрепа за своя антикитайски курс от всички партии.

„Китайските измами нараняваха американските работници твърде дълго“, казва сенаторът от демократите Шеррод Браун. „Наказателните мита доведоха Китай до масата за преговори. Сега президентът трябва да направи реални промени, за да създаде равни условия“, казва той.

Ако всъщност не се стигне до търговско споразумение, президентът е изправен пред сериозна критика от страна на индустрията. Американската търговска камара, мощната лобистка организация на американските компании, призова Белия дом да действа бързо. Тя призова за „всеобхватно, приложимо споразумение с високи стандарти" и прекратяване на наказателните мита

Все пак има малък проблясък на надежда. Въпреки че и двете страни все още не са определили кога ще възобновят преговорите, има дата, по която биха могли да работят: В края на юни Тръмп и неговият китайски колега Си Дзинпин възнамеряват да присъстват на срещата на върха на Г-20 в Япония. Може би все пак един директен разговор ще постигне повече от писмата и телефонните обаждания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 2
Whitestar
преди 4 години
Правилно постъпва САЩ в политиката си с Китай. В крайна сметка всеки знае, че за най-свободната пазарна икономика поговорката "Интересът клати феса" важи в най-голяма степен, а щом Китайските търговци продължават продажбите си зад океана, със сигурност имат интерес да го правят и при високите митнически ставки. Но това можем да разглеждаме и шанс за Европа - да продава по-качествени стоки на конкурентни на китайските цени в Щатите - един огромен пазар. Ще съумеем ли и ние, в контекста на европейското членство и развита пазарна икономика да заемем нисши на американския пазар - това е интересна идея, която вероятно минава през ума на всеки икономист!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 8
Sokratus
преди 4 години
Всички знаем, че Дедо Дони е прав в преговорите с Китай. Въпросът е дали ще успее!?! Дали не е вече късно!?!Китай нямат много полезни ходове, с които да противодействат, освен да протакат! И това е ясно на Дедо Дони и егото му няма да им го позволи!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
V.At.
преди 4 години
В "Законите на Паркинсон" има една глава "Китайската кучешка загадка". Интересна е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още